1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sattari [20]
3 years ago
12

At a school, 40% of the sixth-grade students said that hip-hop is their favorite kind of music. If 100 sixth-grade students pref

er hip-hop music, how many sixth-grade students are at the school? Explain and show your reasoning.
Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]3 years ago
7 0
100 x 0.4 = 40. So 40 students listen to hip hop
You might be interested in
9/10 divide by -3/15 as a mixed number
Ket [755]

-4 1/2 is the answer.



8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an inequality that expresses the reason the lengths 5 feet, 10 feet, and 20 feet could not be used to make a triangle. Exp
Anit [1.1K]
The 2 smallest lengths in a triangle have to add up to be greater that the longest side of the triangle. In this case, the longest side is 20. The 2 smallest sides are 5 and 10. 5+10=15, but 15<20. This is why these 3 lengths can’t create a triangle.
6 0
3 years ago
If f x is a linear function, f(-1)=3, and f(1)=5, find an equation for f(x)
BartSMP [9]

The equation of f(x) is f(x) = x + 4

<h3>How to determine the equation?</h3>

The given parameters are

f(-1) = 3 and f(1) = 5

Start by calculating the slope (m) using:

m = \frac{f(1) - f(-1)}{1 - -1}

This gives

m = \frac{5 - 3}{1 + 1}

Evaluate

m = 1

The equation is then calculated as;

f(x) = m(x - x1) + f(-1)

This gives

f(x) = 1(x + 1) + 3

Expand

f(x) = x + 4

Hence, the equation of f(x) is f(x) = x + 4

Read more about linear function at:

brainly.com/question/4025726

#SPJ1

6 0
1 year ago
A box of 25 munchkins cost $5.46 what is the unit rate per munchkin
timurjin [86]

The unit rate per munchkin is $0.22.

<h3>What is Division?</h3>

Division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.

The cost of 25 munchkins cost $5.46, therefore, the unit rate of each munchkin can be written as,

\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\text{Total cost of munchkins}}{\text{Number of munchkins}}\\\\\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\$5.46}{25}=\$0.2184 \approx \$0.22

Hence, the unit rate per munchkin is $0.22.

Learn more about Division:

brainly.com/question/369266

#SPJ1

5 0
2 years ago
What is the sign of f on the interval -2
TEA [102]

Answer:

f is sometimes positive and sometimes negative.

Step-by-step explanation:

f(x)=(x-3)(x+2)(x+4)(x+4)(x-1)(2x-9)

Take x=-1\in(-2,\frac{9}{2})\ as-2

f(-1)=(-1-3)(-1+2)(-1+4)(-1-1)(-2-9)\\\\=(-4)(1)(3)(-2)(-11)\\\\=-264\\\\f(-1)

Take x=2\in(-2,\frac{9}{2})\ as\ -2

f(2)=(2,-3)(2+2)(2+4)(2-1)(2\times2-9)\\\\=(-1)(4)(6)(1)(-5)\\\\=120\\\\f(2)>0

Hence f(x) for x=-1 and f(x)>0 for x=2

So f is sometimes positive and sometimes negative in the interval.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • To make each costume, Rachel uses 6 yards of material and 3 yards of trim. Suppose she uses a total of 48 yards of material to m
    14·2 answers
  • Whats the simplest form of this?<br> 2(10) + 2(x – 4)<br><br> HELP ME PLS!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • 7+ (-5)+(-2)=0<br> 7+ (5)+(2)=0<br> 7+(-4)+(-3)=0<br> 7+(-6)+(-1)=0
    8·2 answers
  • If you deposit $10,000 in a bank account that pays 10% interest annually, how much will be in your account after 5 years?
    13·1 answer
  • A data set lists earthquake depths. The summary statistics are
    8·1 answer
  • If Anne can type 8 words for every 5 words. James can type if James can type 150 words how many words can Anne type? HELP PLEEEA
    14·2 answers
  • Suppose the distribution charges the artist a $60.00 cost for distribution and the streaming services pays $5.00 per one thousan
    5·1 answer
  • Either enter an exact answer in terms of pi or use 3.14 for pi and round your final answer to the nearest hundredth.
    10·1 answer
  • HELP PLZ PLZ PLZ PLZ ( Will give brainlyist for all answers )
    10·2 answers
  • In a school 2/3 parts of the total numbers of students. 3/10 parts are between 8 to 12 years and the remaining are above 12 year
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!