1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
V125BC [204]
3 years ago
13

Subtract 1 2/5 -(-3/5)​

Mathematics
2 answers:
Mila [183]3 years ago
8 0

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Convert them to mixed fractions and then find the lcd.

Hope this helps.

Musya8 [376]3 years ago
5 0
2 is your answer

mark me please !
You might be interested in
What number divided by −3 gives 12 as the result?
Ronch [10]

Answer:

-36

Step-by-step explanation:

-3 ×12=--36

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Artist 52 [7]

9514 1404 393

Answer:

  a) $336

  b) $1036

Step-by-step explanation:

a) The interest is computed using the formula ...

  I = Prt

where P is the amount invested at rate r for t years.

  I = $700·0.08·6 = $336

The interest earned is $336.

__

b) The balance of the account is the sum of the original amount and the interest earned:

  balance = $700 +336 = $1036

The balance of the account is $1036.

5 0
3 years ago
Help plz!!!!! I need help
Nataly [62]

Answer: J and K

Step-by-step explanation:

\sqrt{20} is about 4.472135

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor the expression: -x - 6 =
tia_tia [17]

Answer:

- ( x + 6) I think

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer the question below and you will become the most popular kid at school
gayaneshka [121]

Answer:

c divided by 8

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Add.<br><br> −0.9+2.0<br><br> Enter your answer, as a decimal, in the box.
    13·1 answer
  • Mary bought 5 cds for for $60 how much would it cost if she bought 3 cds
    14·2 answers
  • Two hikers are walking along the Appalachian Trail. The first hiker is 2 miles ahead of the second hiker. Both hikers are travel
    10·2 answers
  • Can someone explain step by step to me
    13·1 answer
  • How do I do 9b and 9c<br>I already know the volume is 27.47m3
    10·1 answer
  • Aye can yall help me right quick
    5·1 answer
  • Now consider the family of lines ax + by = c such that a, b and c are consecutive multiples of each other. what would that mean?
    5·1 answer
  • Please help! What is true about the graph on the interval from point c to point d?
    8·1 answer
  • 9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
    13·1 answer
  • A variable needs to be eliminated to solve
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!