1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
german
3 years ago
14

so a right triangle has a leg of length 15 and a hypotenuse of length 45 yards. Find the length of the other leg (nearest tenth)

​
Mathematics
1 answer:
elena-s [515]3 years ago
5 0

Answer:

42.42 yards

Step-by-step explanation:

<u>Given </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>

  • A right triangle has a leg of length 15 yards and a hypotenuse of length 45 yards .

And we need to find the length of other leg. So since it is a right angled triangle we can use the Pythagoras Theorem which is ,

<u>Pythagoras</u><u> Theorem</u><u> </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>

  • In right angle triangle sum of squares of two smallest sides that is base and perpendicular is equal to the square of the largest side that is hypotenuse .

<u>Using</u><u> Pythagoras</u><u> Theorem</u><u> </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>

:\implies p² + b² = h²

:\implies 15² + p² = 45²

:\implies 225 + p² = 2025

:\implies p²= 1800

:\implies p = 42.42

<u>Hence </u><u>the</u><u> </u><u>measure</u><u> of</u><u> </u><u>other </u><u>leg </u><u>is </u><u>4</u><u>2</u><u>.</u><u>4</u><u>2</u><u> </u><u>yards.</u>

You might be interested in
Katrina is asked to simplify the expression Negative 3 a minus 4 b minus 2 (5 a minus 7 b).
lara31 [8.8K]

Answer:

oofyios

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The median home value in Torrance is currently $750,900. Last Year the median home price in Torrance was 650,700. What is the pe
Solnce55 [7]

Answer:

15.40(approximately).

Step-by-step explanation:

The current price is $750900.

The last year the price was $650700.

Amount increase in the price is $(750900 - 650700) = $100200.

Hence the percentage is \frac{100200}{650700} times 100 = 15.40 (approximately).

5 0
4 years ago
Someone please help me I suck @ simplifying thank you
Degger [83]
Or the other is 1/6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If AD = 5x + 3, TD = x + 27, what is AD?
Eddi Din [679]

The question is incomplete, but if we assume that you mean AD = TD , we have :

AD = TD ===》 5x + 3 = x + 27

===》 4x = 24

===》 x = 6

_________________________________

AD = 5 × ( 6 ) + 3

AD = 30 + 3

AD = 33

7 0
3 years ago
What is the unit rate for the cost of a salad at the salad bar?
Lera25 [3.4K]

Answer:

C.) $2.00 per pound

Hope This Helps!   Have A Nice Day!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Round 90998.0014483 to the nearest ten
    14·1 answer
  • In June, a runner ran a mile in 7:45. In September, the runner ran a mile in 5:51. what is the percent of change
    9·1 answer
  • Robert gives roping lessons at the Sundown Corral. A 3-hour lesson costs $120.00. The cost of a lesson is proportional to the du
    9·1 answer
  • Semeet uses 0.4 gallon of gasoline each hour moving lawns. how much gas does she use in 4.2 hours
    15·2 answers
  • A factory robot recently examined some bulbs, of which 2 were flawed and 18 were not. If 30 more bulbs are examined, predict how
    8·1 answer
  • HELP PLS ILL MARK BRAINLIEST
    10·1 answer
  • Uhm,<br> so...<br> hippos<br> are... uh, i dont know, fun?
    14·2 answers
  • Ben earns an annual income of $12,800 a year. The income tax he has to pay is 15%. What is the amount of income tax in dollars a
    6·2 answers
  • I have 5 marbles numbered 1 through 5 in a bag. Suppose I take out two different marbles at random. What is the expected value o
    11·1 answer
  • If julia can solve 90% of the problems then what is the complement
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!