1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavel [41]
3 years ago
12

Find the unit price

Mathematics
1 answer:
Mrac [35]3 years ago
3 0

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

You might be interested in
Multiplying polynomials find the product . <br> 2x(-2x-3)
skad [1K]


2x(-2x-3)=

=2x*(-2x)+2x*(-3)=

=-4x²-6x

7 0
3 years ago
What is x ? 15 POINTS
scoundrel [369]

Answer: I believe x=10

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I FORGOT HOW TO DO THIS HHHHHEEEEELP ASAP
ddd [48]

the answer is 59/24 or 2.4583 or 2 11/24

                    hope it helps

3 0
3 years ago
Find all of the zeros of f(x) = 5x^2 +40x-100
Umnica [9.8K]

Answer:the answer is B

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
13/100 + 11/10 helpppp
zhannawk [14.2K]

Answer:

13/100 + 11/10 = 123/100

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 11. Use the fact that 19 X 33 = 627 to solve the problems and justify<br><br> your reasoning
    11·1 answer
  • A bowl contains 3 red, 8 blue, and 7 black beads. Margaret randomly selects 3 beads one after the other without replacement. Fin
    5·1 answer
  • What is 9.45 divided by 9
    9·2 answers
  • A week before an election, 1,500 people were asked who they planned to vote for. Of the people asked, 45% said they planned to v
    11·1 answer
  • Write the following decimal as a fraction in simplest form 45/100
    7·1 answer
  • 5 times as much as 7 tenth
    15·1 answer
  • Karl needs to build a stage that has an area of 72 square feet.The length of the stage should be longer than the width.what are
    15·1 answer
  • Luis plans to purchase some new baseball bats and gloves before spring training begins. Luis wants to buy the same bats and glov
    14·1 answer
  • There were 560 people at a play. The admission price was $2 for
    11·1 answer
  • What is the solution to the equation 2^x+4 -12=20
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!