1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murljashka [212]
3 years ago
10

Students are given 3 minutes to complete each multiple-choice question on a test and 8 minutes for each free-response question.

There are 15 questions on the test and the students have been given 55 minutes to complete it. A Table titled Test Time, showing Number of Questions, Time per Item in minutes, and Total Time in minutes. The first row shows Multiple Choice, with m, 3, and 3 m. The second row shows Free Response, with 15 minus m, 8, and x. The third row shows Total, with 15, blank, and 55. Which value could replace x in the table? Which value could replace x in the table?
Mathematics
2 answers:
galben [10]3 years ago
7 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

kow [346]3 years ago
4 0

Answer:

c is the correct answer

You might be interested in
Quickkk?!! <br> For each equation, determine whether it is linear.
Scrat [10]

Answer:

a. Linear

b. Linear

c. Non-linear

d. Linear

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sweetums finds that the cost of making a certain candy bar .15 per bar and that the fixed rate is 600 per week if each bar sells
PilotLPTM [1.2K]

We know that:

Profit = Revenue - Cost

Let us say x number of candies are made per week.

Finding Cost per week:

Cost of making 1 bar = 0.15

Cost of making x bars = 0.15x

Fixed rate of making candies per week = 600

Total cost of making x candies per week = 600 + 0.15x

Now let us find Revenue:

Selling price of each bar = 1.50

Selling price of x bars = 1.50x

Now we have to find profit,

Profit = Revenue - Cost

In order to have profit Revenue - Cost >0

So plugging values of revenue and cost to get number of candies,

1.50x-(0.15x+600)>0

1.50x-0.15x-600>0

1.35x-600>0

1.35x>600

x>444.44

Rounding off

x>444

Answer: The company must sell greater than 444 candies in order to make profit.

7 0
2 years ago
What is 10/8 in simplest form
aliya0001 [1]
10/8 in simplest form:

First, we can start off by finding the GCF of the denominator and the numerator. To do so, we need to list the factors of each of them and find the common ones.

Factors of 10: 1, 2, 5, 10
Factors of 8: 1, 2, 4, 8

We can see that our common factors are 1 and 2, considering that both the numerator and denominator has the same factors (1 and 2). Since we have our common factors, we need to find the greatest. Which is the greatest out of 1 and 2? The GCF is 2 because it is bigger than 1.

Second, divide the numerator and the denominator by the GCF (2).
10 \div 2 = 5  \\ 8 \div 2 = 4

Third, now we can revise our fraction and turn it into the simplest form. Take the two numbers you just got above us and put them in their numerator and denominator spot. You should get: \frac{5}{4}

Answer in fraction form: \fbox {5/4}
Answer in decimal form: \fbox {1.25}
Answer in mixed number form: \fbox {1 1/4}
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP. a kite has diagonals of 18 inches and 21 inches as seen below. what is the perimeter of the kite
timofeeve [1]

Answer:

78 inches

Step-by-step explanation:

perimeter of a kite formula: 2(a+b)

a= 18 inches

b= 21 inches

2(18+21)

2(39)

78 inches

8 0
3 years ago
The function g(x)=f(x+3)+2. Which of the following is true about the graph of g(x)?
Alona [7]

Answer:

Your Answer is B.

Step-by-step explanation:

If the number inside the () is positive, it shifts left. If it is negative, It shifts right. The other number is up if positive, down if negative.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What quadrilateral has opposite sides equal in length and parallel?
    7·2 answers
  • What metric unit would you use to measure the length of a football field?
    15·1 answer
  • Eight dollars more than the amount Taini saved
    14·2 answers
  • write the equation of a line in slope intercept form that is perpendicular to the line y = –4x and passes through the point (2,
    6·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • Find x. Assume that segments that appear tangent are tangent.
    11·1 answer
  • Wht is the volume for both 7 and 8 Also rounded to the nearest tenth if ecessary
    8·1 answer
  • Solve this quadratic equation using the quadratic formula.<br> 5 - 10x - 3x2 = 0
    12·1 answer
  • What is the answer? Please Answer it?
    15·1 answer
  • Richie's gym is charging a one-time fee of $55 to join an additional 15 per month what is the cost after 6 months
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!