1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ymorist [56]
3 years ago
12

Solve for x 11x-7= 3x+9

Mathematics
1 answer:
elixir [45]3 years ago
5 0

Answer: x=2

Step-by-step explanation:

first subtract 3x from both sides

then your equation will be 8x-7=9 then you will add 7 to both sides getting 8x=16 then divide both sides by 8 and x=2

You might be interested in
Find the area Select the best answer from the choices posted
Sliva [168]

Answer:

B) 42

Step-by-step explanation:

Area  = \frac{1}{2} b h

Area  =  \frac{1}{2} x 12 x7

Area = 42

5 0
2 years ago
23792743598437589643252963405 x 23792743598437589643252963405
dezoksy [38]

5.6609465e+56

What the...

6 0
2 years ago
On December 13, 2007, one British pound was worth 2.04 U.S. dollars.
Alika [10]

Answer:

a) 5 pounds

b) 365 dollars

3 0
1 year ago
Find the circumference of the pizza to the nearest tenth.
mote1985 [20]

Answer:

C=2πr

r=D/2=10/2=5

C=2×3.14×5

C=31.4in

7 0
3 years ago
Use operations of decimal, fraction, and percent numbers to model the following scenarios. In your final answer, include only an
vazorg [7]
0.15(34) = x......with x representing what they will save
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Show your work:
    11·1 answer
  • Caroline has 10 marbles. One half of them are blue. How many marbles are blue?
    8·2 answers
  • How many ways are there to select 3 of 15 flavors of juice at the grocery store?
    9·1 answer
  • I need help with this question. Thank you
    12·2 answers
  • "A corn refining company produces corn gluten cattle feed at a variable cost of $82, per ton. If fixed costs are $120,000 per mo
    11·1 answer
  • Make -0.8 a fraction or mixed number
    15·2 answers
  • PLS HELP!!! I WILL GIVE THE FIRST GOOD ANSWER BRAINLIEST!!!
    11·1 answer
  • This is beginning review and i for got how to do it pls help me find what x=
    13·1 answer
  • Tickets to a movie cost $5 for adults and $3 for students. A group of friends purchased 18 tickets for $82.00. How many adults t
    13·1 answer
  • Absolute value is basically:
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!