1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anton [14]
2 years ago
7

The equation for compound interest is A=P(1+rn)nt, where P is the initial amount invested, r is the interest rate as a decimal,

n is the number of times compounded annually, and t is the number of years.
Determine the value of the account if the initial investment is $8,000 compounded monthly at a rate of 6% after 10 years.

$14,555.17
$8409.12
$8480.00
$14,326.78
Mathematics
1 answer:
sergij07 [2.7K]2 years ago
3 0
It would be $8409.12
You might be interested in
Lena has three cups of milk in a refrigerator she needs 1/3 of a cup of milk to make a BATCHES of 6 cupcakes how many cupcakes w
Leona [35]

Answer:  Lena will be able to make 54 cupcakes.

Step-by-step explanation:

If 1/3 cups  has t make 6 cups , then we can set up a proportional relationship and find  out how much 3 cups of milk can make.

\frac{1/3}{3}  = \frac{6}{x}     Cross multiply  

1/3x = 18     Multiply both sides by 3.

x = 54  

4 0
3 years ago
Can you help me on 19 and 20?!
rosijanka [135]
19 : yeah we connect the points but not always so False
6 0
3 years ago
Question is in picture
Jobisdone [24]

Answer:

the answer will be 14,3 ok but check it

5 0
3 years ago
3x - y = 2<br> 3x - y = 3
expeople1 [14]

Answer:

there is no answer ( I mean this system of equations can't be solved)

Step-by-step explanation:

Because the x eliminates itself there will be no point.

6 0
3 years ago
(x^2+8x+16)-1-16<br><br> what is the vertex form
Colt1911 [192]

Answer:

Use photo math, it will explain it all in different forms

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A retail store offers all television sets at 80%, or 8/100  , of their original price if the customer buys a store membership fo
    12·1 answer
  • What is in math <br> -9y+6=-10y
    15·2 answers
  • NEED ANSWER QUICKLY
    13·1 answer
  • You have two credit cards. One has a balance of $3,745.00 at a 6.25% APR and the other has a balance of $1,045.00 and is depende
    5·2 answers
  • If ln y = (ln x)2 + 2, then find dy / dx in terms of x and y.
    11·1 answer
  • Which system of linear equations appears to have a solution of (-1, 4)?
    14·2 answers
  • At $350 per person, an airline anticipates selling 200 tickets for a particular flight. At $450 per person the airline anticipat
    15·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated socks costs $ 43.95. What is the unit price of the pairs of socks? The unit price is $ per pai
    14·1 answer
  • The Garcia family ordered a pizza that was 1/2 pepperoni and 1/2 cheese. If they cut the half that is cheese into 4 pieces, what
    8·2 answers
  • How many solutions does this system<br> have?<br> 6x+3y = 9<br> 2x + y = 3
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!