1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Softa [21]
3 years ago
5

I will give brainly

Mathematics
1 answer:
Akimi4 [234]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

This probability will be the area of the square divided by the area of the circle.

P=\frac{(4\sqrt{2})^2}{\pi 4^2}\\ \\ P=\frac{32}{16\pi}\\ \\ P=\frac{2}{\pi }\\ \\ \text{As a percentage}\\ \\ P=\frac{200}{\pi}\\ \\ P\approx 63.7\%

You might be interested in
Expanded notation on algebra<br> 24 x 12 x 12
Delvig [45]

Answer:

3456

Step-by-step explanation:

24x12=288

288x12=3456

4 0
3 years ago
Select all the equations where m = 4 is a solution.
Aneli [31]
The answers are A,B, and E. Hope this helps. :)
4 0
3 years ago
-5x - 8y = 17<br> 2x - 7y = -17
Mrac [35]

Answer:

x = -5

y = 1

Step-by-step explanation:

-5x - 8y = 17

x = -5

y = 1

2x - 7y = -17

x = -5

y = 1

4 0
3 years ago
Help please thank you giving 15 pts
slega [8]

Answer:

x=22

Step-by-step explanation:

2x-40+8x=180

10x=220

x=22

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the range of the function f(x)=3/4 |x|-3
ololo11 [35]

The answer is the forth one.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the measure of A ? ​
    11·2 answers
  • 400 A whole number a integer a real number or rational number
    13·1 answer
  • A catering company charges $300 plus $40 per guest for a wedding. Sarah and Eric do not want to spend more than $5,000 on cateri
    5·2 answers
  • Order the numbers from greatest to least.<br><br>4. 234,358; 23,208; 23,098​
    12·1 answer
  • How to rewrite 8 in exponential notation using 2 as the base
    7·2 answers
  • Plzz help will help you if i can!!!!! How does a house cat exhibit the seven characteristics of life?
    8·2 answers
  • What is an equation of a line that passes through the point (-3 -7) and it’s parallel to the line 2x-3y=24
    11·1 answer
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • Two points in the (x, y) plane are a distance of 5 units apart. After a certain transformation is applied to both points, the tw
    13·1 answer
  • Find the derivative of (3+tan X )( 4+3 Cos X)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!