1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AveGali [126]
3 years ago
11

Find the exact value of cos(a+b) if cos a=-1/3 and cos b=-1/4 if the terminal side if a lies in quadrant 3 and the terminal side

of b lies in quadrant 2

Mathematics
1 answer:
maria [59]3 years ago
5 0

Answer:

cos(a + b) = \frac{1}{12}(1-2\sqrt{30})

Step-by-step explanation:

cos(a + b) = cos(a).cos(b) - sin(a).sin(b) [Identity]

cos(a) = -\frac{1}{3}

cos(b) = -\frac{1}{4}

Since, terminal side of angle 'a' lies in quadrant 3, sine of angle 'a' will be negative.

sin(a) = -\sqrt{1-(-\frac{1}{3})^2} [Since, sin(a) = \sqrt{(1-\text{cos}^2a)}]

         = -\sqrt{\frac{8}{9}}

         = -\frac{2\sqrt{2}}{3}

Similarly, terminal side of angle 'b' lies in quadrant 2, sine of angle 'b' will be  negative.

sin(b) = -\sqrt{1-(-\frac{1}{4})^2}

         = -\sqrt{\frac{15}{16}}

         = -\frac{\sqrt{15}}{4}

By substituting these values in the identity,

cos(a + b) = (-\frac{1}{3})(-\frac{1}{4})-(-\frac{2\sqrt{2}}{3})(-\frac{\sqrt{15}}{4})

                = \frac{1}{12}-\frac{\sqrt{120}}{12}

                = \frac{1}{12}(1-\sqrt{120})

                = \frac{1}{12}(1-2\sqrt{30})

Therefore, cos(a + b) = \frac{1}{12}(1-2\sqrt{30})

You might be interested in
The density of a solid bar is 25 pounds per cubic foot. If the bar has a volume of 5.2 cubic feet, what is the weight of the bar
Lunna [17]

Answer:

Step-by-step explanation

Goodbye

6 0
3 years ago
One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?
rodikova [14]
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
This luggage scale can measure weight to the nearest
Alinara [238K]

Answer:

hah idk grams? wait no pounds

Step-by-step explanation:

the answer is pounds


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you please help me thanks
Lady bird [3.3K]

Answer:

b . all of the other ones look the same and that one is the different one

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of s?<br>___ units​
gladu [14]
Through Pythagoras’ theorem:
(8x8) + (15x15) = 289
Square root of 289 = 17
The answer is 17 units.
7 0
2 years ago
Other questions:
  • there are 78 tourists going on a sightseeing trip.the tour company's buses hold 12 people each how many buses will they need?
    7·2 answers
  • why is using distrubuitive property necessary rather than just simplifying using the order of operations
    5·1 answer
  • the cost of fencing a rectangular field at rupees 30 per metre is rupees 2400 if the length of the its field is 24m than its bre
    6·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP!!
    5·1 answer
  • A marketing researcher conducts a test to determine whether the number of chocolate chips per cookie differs significantly acros
    5·1 answer
  • The cost of staying in a hotel is given by the formula C=50d+20, where C is the cost in £ and d is the number of days a person s
    15·1 answer
  • A shirts price was $32, on 6% mark, what is the new price of the shirt
    15·2 answers
  • Which relation is a function?
    11·1 answer
  • Simplify <br> 30 points!!
    13·2 answers
  • What is a human and what does it do
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!