1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bulgar [2K]
2 years ago
9

Original Price = ? Percent of Discount 25% Sale Price $40

Mathematics
2 answers:
BartSMP [9]2 years ago
7 0
The original price would have been 60 dollars because 25%of 60 is 20 so take twenty from sixty and you get forty
professor190 [17]2 years ago
6 0

Answer:

10 dollars discount

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Evaluate (2-3) (4) - 9 -3.<br> -7<br> I<br> 11<br> 4
Delicious77 [7]

Answer:

-16

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
IF YOU GET ANSWR RIGHT YOU GET BRAINLIEST!
ollegr [7]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
UJ 1641"
Alekssandra [29.7K]

Answer:

t

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
How much is f(10) if f=x^2-2
dangina [55]

To find this value, simply substitute the number 10 in for x in your equation:

f(x) = x^2 - 2

f(10) = 10^2 - 2 = \boxed{98}

The answer is 98.

8 0
2 years ago
Explain how you can compare the cost of two items that are different sizes.
Maru [420]

Answer:

Compare the cost for the each (smallest) unit.

Step-by-step explanation:

You can calculate the cost per unit

For example :

20 ounces of water of brand A cost 1.50

30 ounces of water of brand A cost 2

20 ounces of water cost 1.50/20 = 0.075 dollar per ounce

30 ounces of water cost 2/30 = 0.0677 dollar per ounce

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Name the set or sets of numbers to which negative 10 belongs to
    7·2 answers
  • Help me with this homework plz.
    12·2 answers
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • Counting Principles
    8·1 answer
  • Acob is on the roof the school launching a model rocket. The height of the rocket, h(t),in metres, at any time, t, in seconds, i
    13·1 answer
  • Is this graph a function?
    12·2 answers
  • If the flour to sugar ratio is 5 liters flour to 1 liter sugar, then how much sugar is needed if only 2 liters of flour are used
    8·2 answers
  • What is 32 divided by 526
    10·2 answers
  • May someone help me with this math problem?
    11·2 answers
  • What is the area of this figure? 3ft 3ft 3ft 11ft
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!