1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
2 years ago
7

Help quick! Don’t have that much left

Mathematics
2 answers:
IgorLugansk [536]2 years ago
8 0

It's D ,CA=JS

You can do this type of questions by comparing relative positions

Natasha_Volkova [10]2 years ago
3 0
If you are comparing the triangles the answer is D
You might be interested in
Mabel spends 444 hours to edit a 333 minute long video. She edits at a constant rat\\\\\\\\\\\\\\e. How long does Mabel spend to
mestny [16]
Mabel spends 4 hours editing a 3 minute video. she edits at a constant rate. how long does mabel spend to edit a 9 minute video?

she spends 4 hours on a 3 minute video
so there are 60 minutes in an hour
4 hours with 60 minutes- 4x60=240
so she spent 240 minutes on a 3 minute video
3 divided by 240
3/240= 0.0125
so her constant rate is 0.0125 minutes an hour
so divide 9 minutes by her constant rate
9/0.0125 = 720
so she spends 720 minutes on a 9 minute video.
divide 720 by 60 since there are 60 minutes in an hour
720/60 = 12
so she spends 12 hours on a 9minute video
7 0
3 years ago
I need help ASAP!!<br>Mathematics​
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:AGC and DGH are opposite angles.

Step-by-step explanation:

So, Y+10=3x-40

Y-3x=-50-(1)

3x-40=2x

3x-2x=40

x=40

Y-3x40=-50

y-120=-50

y=-50+120

y=70

Hence, the answer is A 70°

3 0
2 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST!
madam [21]

Answer:

B: 4 liters of soda

Step-by-step explanation:

16 / 4 = 4

Therefore,

The snack committee mixed 4 liters of soda per liter of fruit punch.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of an item is 100% of its price what number place of? In the addition problem
yKpoI14uk [10]
I need the answer too. My brother needs it.

7 0
2 years ago
Juan is making a cake for his mom's birthday. For every three cups of
Vlad [161]

Answer:

44 teaspoons

Step-by-step explanation:

33 divided by 3 is 11 and 4 x 11 is 44 if juan used 4 teaspoons of sugar every 3 cups of flour then 3 goes into 33    11 times and 4 x 11= 44

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help!! I don't understand cube roots!!
    8·1 answer
  • PLEASE ..... HELP THANK YOU
    11·2 answers
  • Which of the following graphs shows the solutions to the equations
    13·1 answer
  • Asher pays $156.00 every 6 weeks for piano lessons. What is the price per year for piano lessons?
    8·2 answers
  • What is one result of meiosis?
    12·2 answers
  • What is 8^4 x 8^6 simplified?
    10·1 answer
  • What polynomial has a graph that passes through the given points?
    13·1 answer
  • F(x) = ( - 3x² + 2 – 2)e". Find f'(x) and f''(x).<br> f'(2) =<br> f''(c)<br> =
    12·1 answer
  • Darlene went out to eat with her friends on Monday. She spent $14.89 on her meal. She wants to leave a 15% tip. Write an express
    6·1 answer
  • (12+34)×2.3= (talk to me please please please)​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!