1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serjik [45]
2 years ago
5

1) How much money will you have in an account after 5 years if you invest $1,200 at 2.5%

Mathematics
1 answer:
Leya [2.2K]2 years ago
8 0

Answer:

$ 1,350

Step-by-step explanation:

i = (prt) / 100

p = $ 1,200 r = 2.5% t = 5 years

i = (1,200 x 2.5 x 5) / 100

i = $ 150

amount = p + i

= 150 + 1,200

= $ 1,350

You might be interested in
PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
Leona [35]

Answer:

That would be 2/3

Step-by-step explanation:

1/3 would be the first line after 0 and 3/3 is = to 1 so the correct answer is 2/3

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sue knows that 2.54 cm is equal to 1 in.She has a piece of fabric that is 25cm.Which proportion will NOT help her find the lengt
maksim [4K]
B is correct because you wouldn't get the same answer as the other proportions if you solved it
5 0
3 years ago
20 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dybincka [34]
X²+y²=r²   ⇒ r²=9  ⇒ r=3

radius = 3.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A retailer returned 2,124 defective items to the manufacturer and received a credit for the retail price of $0.66 or 66
gregori [183]

Answer:

the answer is 2279.35

Step-by-step explanation:

its on the smartest app

3 0
3 years ago
Complete the solution of the equation. Find the value of y when x equals 4. -7x + y = -22
xz_007 [3.2K]

-7x + y = -22

-7*4 + y = -22

y = -22 + 28

y = 6

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Eddie's moving company moved 3 boxes out of Mrs. Diaz's house. The box labeled "kitchen" was 4 times heavier than the box labele
    10·1 answer
  • The average age at which adolescent girls reach their adult height is 16 years. Suppose you have a sample of 29 adolescent girls
    5·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • Please help with these 2 questions!!
    11·2 answers
  • Alberto walks 0.8 miles to school. It took him 6 minutes to walk the first 0.3 miles. Atthat rate how long would the entire trip
    11·1 answer
  • A commercial package contains thirty-six 200-mg tablets of ibuprofen. How many kilograms of ibuprofen were
    8·1 answer
  • A bag with
    6·1 answer
  • the box plot shows the number of home run hit by 43 players during a baseball season.which statement best describe the the data
    7·1 answer
  • Find the solution to the system. Write your solution as an ordered pair (x,y) with no spaces, no solution, or infinitely many. 3
    15·1 answer
  • the question is: The endpoints of ST are S(2,-2) and T(4,2) what are the coordinates of midpoint of ST?​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!