1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
3 years ago
12

Which term is used to describe how light is reflected from a minerals surface

Mathematics
1 answer:
pantera1 [17]3 years ago
5 0

Answer:

Luster describes the reflection of light off a mineral's surface. Mineralogists have special terms to describe luster. Minerals that are opaque and shiny, such as pyrite, have a metallic luster.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please answer this question now
Sergio039 [100]

Answer:

Identify all points and line segments in the picture below.

This image has the potential for visual bias, so there is no alternative text.

Select one:

a. Points: A, B

Line segments: bar(AB)

b. Points: A, B, C, D

Line segments: bar(AB)

c. Points: A, B, C, D

Line segments:

bar(AB), bar(BC), bar(CD), bar(AD), bar(BD), bar(AC)

d. Points: A, B, C, D

Line segments: bar(AB), bar(AC), bar(BD)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I NEED HELP RN
adelina 88 [10]

Answer: \leq $25

Greater then or equal to $15

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A bicycle has a listed price of $658.99 before tax. If the sales tax rate is 7.25%, find the total cost of the bicycle with sale
cestrela7 [59]

Answer:

$706.77 total cost of bicycle

Step-by-step explanation:

$658.99 x .0725 = $47.776   (Move decimal twicw to left to change to decimal)

$658.99 + $47.776 = $706.766 = $706.77

8 0
3 years ago
Enter the algebraic expression that represents six times the sum of s squared and 37 - HELP!!!
Aloiza [94]

times means multiply

6*(s^2 +37)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help needed ASAP will give you BRAINLIEST and 5 stars rate
Phoenix [80]

Option D, 8 dollars per hour

320/40= 8

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Decima is a spanish song form that is a style of poetry. how many lines does it have?
    7·2 answers
  • Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a c
    5·2 answers
  • Can any one help me with this please.??
    5·1 answer
  • For the 2019 Major League Baseball and National Football League seasons, based
    14·1 answer
  • Which of the following statements are true about the given rational equation?4 /x + 6 + 1/x2 = x + 10/x3+ 6x2
    5·2 answers
  • to make 8 cups of beef stew, you need about 2 pounds of beef. How many pounds of beef do you need to make 24 cups of beef stew?
    13·2 answers
  • Square roots of 263 by division method ​
    5·1 answer
  • Omar works 2 /4 hours per day, 5 days a week. How many hours does he<br> work in a 2-week period?*
    9·1 answer
  • HELP!! I NEED THIS ASAP!!!​
    7·1 answer
  • Which equation in NOT an example of a liner function?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!