1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
serious [3.7K]
3 years ago
5

PLEASE HURRY What is the measure of M? 52 Р 78° M

Mathematics
1 answer:
vodomira [7]3 years ago
4 0

Answer:

50 degree

Step-by-step explanation:

the angle sum property of the equilateral triangle is =180 degree

since, 52 degree +78 degree +x =180 degree

130 degree + x =180 degree

x= (180-130) degree

<h3> x= 50 degree</h3>

hope this helps you out

You might be interested in
Can you tell me how to factorise 6b+24bc
Kamila [148]
When we factorise an expression, we are looking for simple factors that multiply to get the original expression. Usually it is very natural to factorise something like a quadratic in x. For example:

x^2 + 3x + 2 = (x+1)(x+2)

But there are other situations where factorisation can be applied. Take this quadratic:

x^2 - 9x = x(x-9)

This second example is closer to the question in hand. Just like x was a common factor to both x^2 and -9x, we are looking for a common factor to both 6b and 24bc. The common factor is 6b.

Hence 6b + 24bc = 6b(1 + 4c).

I hope this helps you :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with a homework question​
Shkiper50 [21]

Answer:

Not my solution.... the gauthmath app did

6 0
3 years ago
Can i get some help with this?
liberstina [14]

Answer:

Look at the image, pls give brainliest!

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The average salary for a construction worker is $29,160 per year. A veterinarian makes on average $84,460. If you consider the e
wel
Hey ! 

I am going to explain what I did to get the answer...

I multiplied $29,160 by 30 = $874,800
Then I multiplied $84,460 by 30 = $2,533,800 

Then I subtracted the results = a difference of $1,659,000

So the answer to your question is, $1,659,000 is the difference. 

I hope I was able to help you out :D <span />
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of 88 students for 4 classes
Nat2105 [25]
So, We Have A Rate That We Need To Simplify. We Have:
88 students for every 4 classes
So, We Need To Simplify This Rate. In Order To Do This, We Need To Change Is To A Fraction. It Is:
88 students
---------------
  4 classes

Now, We Have To Simplify. We Can Do That By Remembering How To Simplify Fractions.

So,
88 ÷ 2 =  44   ÷ 2  =   22 students
---            ---               ---------------
 4  ÷ 2 =   2    ÷ 2  =           1

So, The Unit Rate For 88 Students For 4 Classes Is:
22 Students For One Class

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Andrea's family stopped at the gas station to get gas. At gas stations, the price of gas per gallon is given to the nearest thou
    5·2 answers
  • 1
    9·1 answer
  • I REALLY need help with these problems (we are learning about positive and negative numbers)
    6·1 answer
  • This year Jack will be 2 years from being twice as old as your sister Jen. The sum of Jack's age and three times Jen's age is 66
    5·1 answer
  • On average, Donna's Cafe has 84 customers, which represents 24% of the total approved occupancy by the fire department. a. What
    11·1 answer
  • Jared surveyed the students in his class to determine how they scored in a game. He displayed his results in the table shown bel
    11·2 answers
  • Please answer this correctly
    12·2 answers
  • Shhssbshebjsgsusjs<br> Pls help
    8·1 answer
  • AYOOOOOO can someone help pls
    5·1 answer
  • PLZ HELP AND HURRY!!!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!