1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
3 years ago
15

Fill in the blanks to find the quotient 5/8 divided by 3 3/4 . Give the quotient as a fraction in simplest form.

Mathematics
1 answer:
Natali5045456 [20]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

(5/8)/(3+3/4)

(5/8)/(15/4)

(5/8)(4/15)

20/120

1/6

You might be interested in
Find the angle of cd round to the nearest tenth
ololo11 [35]
Answer:
14.1
Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Cindy can read in different amounts of time 10 pages in 8minutes, 15 pages in 12 minutes and 25 pages in 20 minutes what is the
babunello [35]

Answer:

5/4

Step-by-step explanation:

10/8 = 5/4

15/12 = 5/4

25/20 = 5/4

They all simplify to 5/4.

Hope this helps!

5 0
3 years ago
At which step did Fatu make an error, if at all?
Elza [17]

Answer:

Step 3

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Mrs. Hanson has a potato salad recipe that calls for 238 pounds of potatoes, but she wants to make 112 times as much as the reci
MrRa [10]

Answer:

3 9/16 lbs

Step-by-step explanation:

took quiz

3 0
3 years ago
Last week,the price of apples at a grocery store was 1.60 per pound.This week,apples at the same grocery store are on sale for a
Degger [83]

Answer:

The total price of 4\frac{1}{2}  pounds of apples is <u>$6.48</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Last week,the price of apples at a grocery store was 1.60 per pound.This week,apples at the same grocery store are on sale for a 10% discount.

Now, to find the total price of 4 1/2 pounds of apples this week at the grocery store.

The price of apples at a grocery store last week was = $1.60 per pound.

This week apples at the same grocery store is on sale of 10% discount.

Thus, the price of apples at a grocery store this week is:

1.60-10\%\ of\ 1.60.

=1.60-\frac{10}{100} \times 1.60

=1.60-0.16

=\$1.44.

So, the price of apples per pound this week is $1.44.

Now, to get the total price of 4\frac{1}{2} pounds of apples by using unitary method:

If 1 pound of apples cost = 1.44.

Then, \frac{9}{2} pound of apples cost = 1.44\times \frac{9}{2}

=1.44\times 4.5

=\$6.48.

Therefore, the total price of 4\frac{1}{2}  pounds of apples is $6.48.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you get the answer for .0003 is 1/10 of?
    5·1 answer
  • The ratio of hours that Peter is awake to hours that he sleeps is 2:1. The ratio of hours that Nancy is awake to hours that she
    8·2 answers
  • Kelly answered 3 items in a test incorrectly. This was 6% of the items. How many items were on the test?
    11·2 answers
  • Help math plz! Giving brainlist :D
    15·1 answer
  • Sally lives in City A and works for the department of transportation. She needs to inspect the weigh stations in each of four di
    8·1 answer
  • A Celsius thermometer can be used as a physical model of a number line with 0°C representing the freezing point. Select all temp
    14·2 answers
  • Rena`s rowboat drifts 23 feet away from the shore, followed by another 9 more feet. What equation represents Rena`s rowboat posi
    11·1 answer
  • Question 1:
    7·1 answer
  • 0.2(3m − 6) + m = 2 for 8th grade
    10·1 answer
  • Melinda has 56 flowers that she wants to plant in her garden. If she wants to arrange the flowers into 4 equal rows, how many fl
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!