Well for starters that would be $108/6 weeks when a unit rate is anything over one. To put it as a unit rate (how many dollars per hours) you just divide $108 by 6 (since you would divide 6 by 6 to get) and the unit rate would end up being $18 per hour.
So some quick tips for inequalities:
**What you do to one side you HAVE TO do it to the other 2**
**If you ever divide a negative number past the inequality signs, the signs FLIP!!**
(e.g. 2>-5x>25)
-2/5 <x < -5
I hope that this has helped!
Idk but I will try
1-2/4=1/4 then you simplify 1/4 into 2/3 and 2/3 simplified into nothing so its
2/3