1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8090 [49]
2 years ago
12

At store A, apples are $3.99 for 5 apples. At store B, apples are $20 for 10 apples. Which is the better deal?​

Mathematics
2 answers:
brilliants [131]2 years ago
8 0

Answer:

Store A

Step-by-step explanation:

In store B 10 apples are $20, you can buy 5 apples for $3.99 so if you buy 10 apples from store A the total will only be $8

LuckyWell [14K]2 years ago
7 0

Answer:

store a

Step-by-step explanation:

at store a you can get 10 apples for 8$

You might be interested in
How to make math class fun?.
hram777 [196]
Usually it's fun when you know what's going on....
5 0
2 years ago
If Moses has an account balance of 19 dollars and Miles has an account balance of -19 dollars, how much
uranmaximum [27]

Answer:

zero dollars

Step-by-step explanation:

19+ (-19) simplifies to 19-19

19-19 equals 0

5 0
3 years ago
When you get ready to get dressed for school you open your closet to find that you have the following choices: a red, blue, or w
Evgen [1.6K]

Answer:Why would I know?

Step-by-step explanation: get good fam

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tens+one=76tens+one=50
Rufina [12.5K]
Tens=7 Ones=6   Tens=5 Ones=0
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Levi buys a one-pint bottle of juice for $1.76. What is the unit rate
Temka [501]
Answer:
Zachary bought 16 ounces of juice
Step-by-step explanation:
First you figure out how many ounces are in a pint ( Which in case your wondering it's 16)
Then you take that number and divide $3.20 by 16 which gives you .20 cents.
You can double check my answer by multiplying .20 by 16 which gives you $3.20.
Hope this helps. ^w^
6 0
2 years ago
Other questions:
  • 1. The number a is 4/5 of the number b. What part of number a is number b?
    14·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST how many O's are in one thousand
    9·2 answers
  • Add. (5)/(c-5)+(9)/(c-5)
    12·2 answers
  • -1/9 + (-5/9) write in simplest form
    9·2 answers
  • Need serious help!!!!!!!!!!!!!! Ryan changed 90 euros (€) into dollars ($) when the exchange rate was €1 = $1.10. He spent $63.
    14·1 answer
  • canning operation is designed to fill cans with 14.5 oz of ingredients, on average, with a standard deviation of 0.1 oz. Nine ca
    13·1 answer
  • Estimate 7 x 522 ...
    7·2 answers
  • The boy biked 600 m at a speed of 10 m/s, how long did it take him to bike the total
    6·1 answer
  • Find the value of x.
    15·1 answer
  • What is the difference between axiom and postulate theorem
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!