1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkasestr [34]
3 years ago
12

Which is a better buy: Twelve cans for $9 or 4 cans for $3? Explain.

Mathematics
1 answer:
egoroff_w [7]3 years ago
7 0

Answer:

theyre worth the same so twelve

Step-by-step explanation:

if you divide the amount youre spending then the amount youre buying you can get the price of each. therefore:

$9/12 cans = 0.75

$3/4 cans =0.75

so theyre the same amount just depends on how hungry you are

You might be interested in
Please help !!!!!!!!!
Ainat [17]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

3x -12 = -36

-36 ÷ -3 = 12

-7 + 12 = 5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi, my question is in the picture below :)
galina1969 [7]
I hope this helps you

8 0
3 years ago
A bank account has a beginning of 560.00. After 6 months, the balance in the account has increased to 572.60. What interest rate
MaRussiya [10]

This is tricky because we are given the interest rate for the year but the problem is figureing the interest for 6 months or 1/2 year. We will have to double the difference before solving for the yearly interest.

572.60 - 560.00 = 12.60 interest added for 6 months x 2 = 25.20 for 12 months

(This problem assumes the interest will stay the same the next 6 months)

We need to find what percent 25.20 is to our original balance.

25.20/560 = x / 100

2520 = 560x

x = 4.5 percent interest

Check .045 x 560.00 = 25.20 interest in one year (or 12.60 in 6 months)

4 0
4 years ago
What expression is equivalent to 96+18
Step2247 [10]

Answer:

114

Step-by-step explanation:

114

4 0
3 years ago
On your family plan, you have a 6 GB data limit each month. You and your brother each use 0.75 GB each month, and your mother an
maria [59]

Answer:

2.25 GB

Step-by-step explanation:

You and your brother each spend 0.75 GB per month, meaning that together you spend 1.5 GB.

Subtract this from the total to find the remaining amount of data left:

6 - 1.5 = 4.5 GB

Assuming your mother and father split the remaining data equally, simply divide the remaining amount by 2 to find your answer:

4.5 / 2 = 2.25

Therefore, your parents can each use 2.25 GB.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the length of the missing side of the triangle? 24,66 29.15 26.5 30.6
    6·1 answer
  • Help me, please!! I wasn't there for the lesson.
    6·2 answers
  • Two third full one quarter of the drink is then consumed how full is the bottle now
    14·1 answer
  • Using one complete sentence give a mathmatical definition of zero
    15·1 answer
  • $6 off the regular price of $40. What percent did she save?
    8·1 answer
  • Which expression is equivalent to 30(1/2x - 2) plus 40(3/4y-4)
    7·1 answer
  • What does 4490 round to
    14·1 answer
  • Find the value of x.
    5·1 answer
  • A saleswomen is paid $10 per hour and $6 for each sale she makes. She wants to earn more than $150 in a 8-hour work period.
    7·1 answer
  • The ___ Property of Addition states that for any numbers a and b,a+b=b+a
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!