Which is a better buy: Twelve cans for $9 or 4 cans for $3? Explain.
1 answer:
Answer:
theyre worth the same so twelve
Step-by-step explanation:
if you divide the amount youre spending then the amount youre buying you can get the price of each. therefore:
$9/12 cans = 0.75
$3/4 cans =0.75
so theyre the same amount just depends on how hungry you are
You might be interested in
Answer:
10 guests a table
Step-by-step explanation:
3 tables
7 late arrivals
37 total people
37 minus 7 is 30
30 divided by 3 is 10
answer is 10
The expression would be:
3x
x=number of plays
Insert 4:
3(4)
=12
They would 12 yards after 4 plays if losing 3 yards every play.
Answer:
XZ,X(-10,9)
Y(-4,8)
is
X2,YZ(14-1)=12
Here you go hope i can help
Answer:
Did I do something wrong because you never did text me back
Step-by-step explanation:
$34
at 9.00