1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Aloiza
[94]
3 years ago
8
Find the difference of g(x) and j(x).
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
andrew-mc
[135]
3 years ago
6
0
To find the answer, subtract j(x) from g(x):
g(x) - j(x)
Plug in the expressions that each function is equal to:
(x^2 - 2x + 11) - (-x^3 - 4x^2 + 5)
Distribute the negative, get rid of parentheses:
x^2 - 2x + 11 + x^3 + 4x^2 - 5
Combine like terms:
x^3 + 5x^2 - 2x + 6
Send
You might be interested in
A T-shirt that usually cost $32 is on sale 1/4 off.What is the sale price??
olya-2409 [2.1K]
32/4 = 8
32 - 8 = 24 $
3
0
3 years ago
Read 2 more answers
Can You Find The Square Root Of 8,569
Agata [3.3K]
92.57 is the square root
5
0
3 years ago
Can a triangle be made from the measurements of 4.5 in, 8.3 in, 13.7 in? And if it can make a triangle what kind is it? ie. acut
sineoko [7]
No it can’t make a triangle
7
0
2 years ago
It takes 213 yards of denim to make one pair of jeans. How many yards would it take to make 5 pairs of jeans?
SVETLANKA909090 [29]
Answer:
1,065
Step-by-step explanation:
Multiply 213 by 5 to get your final answer.
8
0
2 years ago
Starting with the parent function f(x)=x2, Braylin adds a positive k to f(x) to form a new function, g(x) = f(x) + k. The result
Lena [83]
Shifted up
For example: if f(x) = x^2 + 4, the parent function has a vertex at (0,0), but the +4 shifts the graph up 4 units on the y-axis so the vertex would be (0,4)
3
0
2 years ago
Other questions:
WHICH ONE OF THE TWO APPROXIMATIONS IS BETTER ESTIMATE FOR PI? EXPLAIN
7
·
2 answers
The charge is $12 plus $0.15 per tree. What is the greatest number of trees that can be planted if you spend no more than $70
9
·
2 answers
A train travels 524 miles in 4, 1/2 hours. Which expression gives the train's speed in miles per hour?
14
·
1 answer
How do I multiply whole fractions
9
·
1 answer
5. Two vertices of a triangle lie at (4, 0) and (8, 0). The perimeter of the triangle is 12 units. What are all the possible loc
7
·
1 answer
Maureen spent $34.05 on 3 fancy pens. How much did each pen cost
7
·
2 answers
How many times were more than 15 pieces of trash collected?
5
·
1 answer
What's the equation of the graph shown above?
9
·
1 answer
Show Your Work! <br> Will Mark Brainliest!
10
·
2 answers
For which situation would a positive integer be used?
13
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!