1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horsena [70]
3 years ago
15

Need help thank you very much

Mathematics
2 answers:
rewona [7]3 years ago
6 0

Answer:

The answer to the question provided is

\frac{5}{24}

shusha [124]3 years ago
3 0

Answer:

5/24

Step-by-step explanation:

0.21 is the decimal form

You might be interested in
PLEASE HELP ME IF YOU CAN! please tell me how you got the answer thank you!
Law Incorporation [45]

Answer:

D) 35.6

Step-by-step explanation:

Use pythagorean theorem

22^2 + 28^2 = 1268

Take square root of 1268, which equals to 35.60898763.

8 0
3 years ago
Sarah is making a wall hanging in the shape shown below.
Oduvanchick [21]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The area of the wall hanging shown in blue is the area of the square 8 by 8 minus the area of the cutout. Notice the cutout is a triangle? To find the total area, subtract the area of the triangle from the square.

The square has the sides 8 by 8 and its area is found as A = 8*8 = 64.

The triangle measures 4 inches by 4 inches. The area is found as A = 1/2*4*4 = 8.

Subtract the two areas.

64 - 8 = 56

3 0
3 years ago
Carlos mixed 4/15 L of chocolate syrup 1/2 L of milk​
mojhsa [17]

Answer:

23/30 L

Step-by-step explanation:

4/15=8/30

1/2=15/30

8+15=23/30

8 0
2 years ago
How to solve this question 7v-v=12
In-s [12.5K]
Simplify it to 6v=12
divied 12 by 6
v=2
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The hanger image below represents a balanced equation. Write an equation to represent the image. 16 n 10
shtirl [24]

download my math scanner I have it you get 5 free scans but get 5 more to watch a ad or pay but you can watch unlimited ads

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • The semicircle shown at left has center X XX and diameter W Z ‾ ​WZ ​ ​​ start overline, W, Z, end overline. The radius X Y ‾ ​X
    7·1 answer
  • a printer that sells for $190 is on sale for 20% off what is the sale price of the printer to work please​
    9·1 answer
  • Mrs.Roberts sewed m shirts using 2 yards of cloth for each shirt.She also sewed (m +2) dresses,using 5 yards of cloth for each d
    15·1 answer
  • What value of c makes the statement true?<br> -2x3(cx3 + x2) = -10x6 - 2x5
    5·1 answer
  • One​ month, two search engines were used to conduct a total of 3.52 billion online searches. Search engine A was used to conduct
    12·1 answer
  • Correct answers only please! If you don't know the answer, then please don't guess or say what you think it is.
    10·2 answers
  • A car advertisement states that a certain car can accelerate from rest to 70 m/s in 7 seconds. Find the car's average accelerati
    7·1 answer
  • It takes 14 pints of blueberries to make 4 jars of blueberry jam.
    15·1 answer
  • X+4Y=-8<br> find the x intercept:<br> find the y intercept: <br> graph the line.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!