1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NARA [144]
3 years ago
11

6 builders can build 10 houses. How many number of houses can 18 builders build?

Mathematics
1 answer:
rewona [7]3 years ago
3 0

Answer:6 x 30 =18 x ex

180= 18 ex

ex =180/18

number of days = 10

Step-by-step explanation:

You might be interested in
2n-3 sequence 1st term
Alexandra [31]
First term = 2(1) - 3 = 2 - 3 = -1
8 0
3 years ago
What is the enlargement ratio if you enlarge the figure to have a width of 16 units and length of 12 units
Fantom [35]

Answer:

The enlargement ratio is 3:4

Step-by-step explanation:

We are given

a width of 16 units and length of 12 units

so,

W=16

and

L=12

now, we can find enlargement ratio

we can use formula

enlargement ratio = (length)/(width)

=\frac{L}{W}

now, we can plug values

=\frac{12}{16}

now, we can simplify it

=\frac{3}{4}

So,

The enlargement ratio is 3:4

6 0
3 years ago
I need help with geometry
satela [25.4K]

Answer:

45 is the answer

Step-by-step explanation:

first you have to know the sum of interior angle of that pentagon (540)

then add the all angle.

148 + x + 112 + 90 + 3x + 10 = 540.

or, 360 + 4x = 540

or, 4x = 540 - 360

or, 4x = 180

or, x = 180/4

or, x = 45

hope it will help you☺✌

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use the info given to find the new price: original price: $24 and discount rate: 11%. What is the new price????
ELEN [110]
So I think you have to find 11% of 24 and that is 11/100 x 24 = 2.64$. Then you reduce it to the real price 24-2.64= 21.36$ (the new prize). I might be completly wrong but I hope this helps
3 0
3 years ago
Jorge: 3 miles every 5 hours
Annette [7]
Jorge is slowwwwwwww
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Three friends agree to save money for a graduation road trip. They decide that each of them will put 50.25 in the fund on the fi
    8·2 answers
  • The grass in Jamie's yard grew 16 centimeters in 10 days. It was growing at a constant rate. How many days did it take the grass
    10·2 answers
  • Barbara has a rectanglar shaped mouse pad the longest side of the mouse pad is 8 inches and the shortest side is 3 inches what i
    6·1 answer
  • COMPLETE<br> The equation X-9=0 has how many <br> real solution(s).
    7·1 answer
  • Given area of a rectangle: 7x^2+57x+8 <br> Find Perimeter:
    14·1 answer
  • A street vendor sells two types of newspapers, one for $.25 and the other for $.40. If she sold 100 newspapers for $28.00, how m
    5·2 answers
  • What is the surface area of a sphere with a diameter of 14 cm?
    5·2 answers
  • 40% of z is 35. Solve for z.<br><br>A. z=25<br>B. z=87.5<br>C. z= 63.7<br>D. z=17​
    11·1 answer
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • The sum of 4 times a number and 8 is equal to 5.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!