1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulijaS [17]
3 years ago
11

Lei is icing some cupcakes. She has 3/4 cups of frosting. Each cupcake needs 3/16 cup of frosting. How many can she frost?

Mathematics
1 answer:
Alex_Xolod [135]3 years ago
7 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

3/4÷3/16

3/4×16/3

3•16=48

4×3=12

48÷12=4

You might be interested in
If a half gallon milk costs $1.24, what is the cost per pint?
PIT_PIT [208]

Hello! The answer is: $0.31


7 0
2 years ago
What is the product?
ra1l [238]

-9x(5 - 2x)     Distribute/multiply 9x into (5 - 2x)

(-9x)5 - (-9x)2x

-45x - (-18x²)    2 negative signs cancel each other out and become +

-45x + 18x²    Your answer is A ( the first option)

3 0
3 years ago
Jamie owns 150 baseball cards. Mason owns 96 baseball cards. What the number of Mason's cards written as a percent of Jamie's ca
Marina CMI [18]

Answer:

64%

95/150 Or 64%

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
(-4) (9)<br> -----------<br> (-6)
valkas [14]
6 or -36/-6 if it works
8 0
2 years ago
What is the completely factored out form of d^4-8d^2+16
Lostsunrise [7]

d^4-8d^2+16

(d^2-4d)(d^2-4d)

(d-2)(d+2)(d-2)(d+2)

Option D is correct

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate the expression when a = 3.
    10·2 answers
  • Is 70thounsand written in standard form or word form?explain
    12·1 answer
  • The shop declare a discount of 20% and later a discount of 15% after
    10·1 answer
  • I need help for number 7 please
    7·1 answer
  • Gail practices swimming for 1» hours every day. How much time does she practice in a week? In 5 weeks? HELPP
    6·1 answer
  • A farming council takes a large random survey of US adults in which they ask how many times they ate a
    7·1 answer
  • F(x)= 1/2 square root of x-3 ... find y intercept ​
    12·1 answer
  • Crrfrctcftgvvtvtvfctctc
    14·1 answer
  • A bag of nuts weighs 3 ounces and costs 50 cents. What is the unit price? Round to the nearest cent.
    9·2 answers
  • Please help me this is hard
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!