1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
3 years ago
15

Shelly pays $22.75 for 3.5 yards of fabric. What is the price per yard of fabric?

Mathematics
2 answers:
sladkih [1.3K]3 years ago
7 0

Answer:

Price per yard is $6,5

Step-by-step explanation:

22.75/3.5 = 6,5

algol133 years ago
5 0
$6.5 per yard of fabric
You might be interested in
Can someone help me with this?
tatiyna
Yes because PROPORTIONAL means the lines start on the axis which is the zero and it also has to be in a even line so yes it is proportional
6 0
4 years ago
How do you solve this exponential equation
cluponka [151]
Subtract*************************************************************88888

5 0
3 years ago
The base of a triangular garden measures 5.5 feet. It takes 33 pounds of mulch to cover the garden. If 4 pounds of mulch are nee
Stells [14]
The dimensions given when you have a triangle is the base and height of the triangle. The formula for the area is

A = 0.5bh

The unknown here is h. We can determine that from the cost of mulch that covers the whole area of the triangle. The equation would be:

4A = 33

Substituting A = 0.5*5.5*h = 2.75h to the equation:

4(2.75h) = 33
11h = 33
h = 33/11
h = 3 feet
4 0
3 years ago
Sonya is paid $417.96 for 27 hours of work. taylor is paid $495.36 for 32 hours of work. which employee is paid a higher hourly
kap26 [50]
They got paid the same amount. If you divide 417.96 and 27, you get 15.48. And if you divide 495.36 and 32 you get 15.48.

I hope that helped you.
7 0
3 years ago
What is the sum -1 1/5 + (-3/5)
son4ous [18]

Answer:

-14/5

Step-by-step explanation:

-11 - 3= -14 and the denominator stays the same.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve and graph the inequality:-12>-k-(3k+4)
    15·1 answer
  • 0.15(n-250) 5 to find the cost of 275 text messages
    5·2 answers
  • What belongs in the box marked with the question mark in the proof?
    6·1 answer
  • Where would 3/5 be plotted in a number line?
    11·2 answers
  • Samir is an expert marksman. When he takes aim at a particular target on the shooting range, there is a 0.950.950, point, 95 pro
    10·2 answers
  • The point T(-1, 4) is reflected over the line y = 3. What are the coordinates of the resulting point, T′?
    6·2 answers
  • Cam rode her bike 5 times as far as Dante did. Dante rode 197 meters farther than Michael did. Cam rode 10.25 kilometers. How ma
    8·1 answer
  • What is the solution of x - 9/ 7x + 2 < 0
    7·1 answer
  • Find the value of X if H is the midpoint of JG, GJ equals 4X -6 and GH equals 27.
    7·1 answer
  • Nine dollars each hour
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!