1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NARA [144]
3 years ago
6

The animal shelter requires 1 pound of food for every 3 animals. This directly proportional relationship is represented by the e

quation y = (1/3)x, where x represents the number of animals and y represents pounds of food. If y varies directly with x, which graph represents the situation?

Mathematics
1 answer:
inessss [21]3 years ago
8 0

Answer:

It is the second graph.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What are exactly two sums that are equivalent to 7(10a+3b)
lina2011 [118]
7(9a+4b) and 7(8a+5b)
7 0
3 years ago
Given that x=6.2*6^4 and y=4*6^2 ,evaluate x/y​
Gnom [1K]

Answer:

6.2*6*6*6*6=8035.2

4*6*6=144

8035.2/144=55.8

5 0
3 years ago
A hardware store sells 45 boxes of nails for $67.50. Assuming that each box is the same price, what is the price per box?
Veronika [31]

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

You take 67.50/45= 1.50

Hope this helps! <3

6 0
3 years ago
Identify the property demonstrated:
BartSMP [9]
So I think it’s D. So you’ll do 5 x 5 x 5 = 125 then x 2 = 250
6 0
2 years ago
Help pls brain dead rn
polet [3.4K]

Answer:

she spends 50 hours with her baby and 30 hours on math

Step-by-step explanation:

80/2 = 40

Since baby needs to be 10 more you do 40+10 = 50

and 80 - 50 = 30

Hence the answer

at least i think

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the unit rate of (0,0) and (12, 16)
    9·1 answer
  • A hiker descended 320 feet in 40 minutes. Find the hiker's average change in elevation per minute.
    15·2 answers
  • A taxi service charges you $1.50 plus $0.60 per minute for a trip to the airport The distance to the airport is 10 miles, and th
    10·1 answer
  • I will fan and medal if you help!
    13·1 answer
  • Which of the following points lies in the l and ll quadrants.
    15·1 answer
  • Find the quotient: 13 ÷ 5/11 pls help ASAP
    15·2 answers
  • The total cost of a $112.75 meal with a 20% tip​
    5·1 answer
  • Can someone please help me with math.
    10·1 answer
  • 1/4 xy if x = -2/3 and y = 3/5
    13·1 answer
  • Which expression represents "the sum of 5 and b divided by two
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!