1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melamori03 [73]
3 years ago
6

Lil Pump's new workout plan requires him to run 15 miles a week. How many miles does he have to run each day?

Mathematics
1 answer:
fomenos3 years ago
5 0

Answer:

2 1/4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the value of x -6/7=-x/84?
AURORKA [14]

Answer:

x = 72 / 85

Step-by-step explanation:

x -6/7=-x/84

x + x/84 = 6/7

84/84x + 1/84x = (12*6) / (12*7)

85/84x = ( 72 ) / ( 84 )

85/84x = 72 / 84

Multiply left and right from the = sign by 84/85 and you do that so you get a division ON THE LEFT SIDE that equals as 1... See how it works:

84/85 * { 85/84 } * x = 84/85 * { ( 72 ) / ( 84 ) }

{ (84 * 85) / ( 85 * 84) } * x = ( 84 * 72 ) / ( 85 * 84 )

(7140) / ( 7140) * x =. ( 6048 ) / ( 7140)

x = 6048 / 7140

x = 72 / 85

6 0
3 years ago
The sum of 9 and a number is less than 12. Which of the following
Fofino [41]

Answer:

9+x<12

Step-by-step explanation:

add 9 to an unknown number.

9+x

use the < less than symbol (instead of an equal sign) and write 12.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A train travels 95 kilometers in 1 hours, and then 97 kilometers in 1 hours. What is its average speed?
aleksandrvk [35]
Average speed is given by [Total Distance] ÷ [Total Time]

Average speed = \frac{95+97}{1+1} = \frac{192}{2}=96 km/hour
8 0
3 years ago
A television had a regular price of 1400. It was on sale with a 30 discount. How much is the discount on the television
lilavasa [31]

Answer:

$420.

Step-by-step explanation:

What is 30% off 1400 Dollars. The easiest way of calculating discount is, in this case, to multiply the normal price $1400 by 30 then divide it by one hundred. So, the discount is equal to $420.

6 0
3 years ago
340 over 8 as a unit rate
Anastasy [175]
340/8 = 42.50 per unit
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Connie has $660,000 she wants to save. If the FDIC insurance limit per
    11·2 answers
  • Consider the function f(x)=−2/3x+5 . What is f(1/2)
    6·1 answer
  • He figure shows two parallel lines AB and CD cut by transversals EF and GH. Angle EKD measures 90 degrees.
    14·2 answers
  • Jane has a checkbook balance of $68.00. She then writes two checks, one for $5.00 and one for $62.50. She also deposits $75.00.
    13·2 answers
  • What is the expression (x-3)(x^2-3x-10) as a polynomial in standard form?
    8·1 answer
  • If f(x) = x(2x – 1) and g(x) = 2x – 1, find f(x)/g(x).
    6·2 answers
  • a banner is made of a square and a semicircle. The square has side lengths of 26 inches. One side of the square is also the diam
    10·1 answer
  • Regular hexagon ABCDEF is inscribed in a circle with center H. What is the image of segment BC after a reflection over line FC?
    11·1 answer
  • If f(x)=5x+40, what is f(x) when x=-5
    7·2 answers
  • Pick the correct answer. <br> Help me please thanks so much
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!