27 miles apart because multiply both 63 and 72 by 3 and find the answer then find the difference of the two
Answer: 38
Step-by-step explanation:
14 - 2xy
(substitute x and y)
14 - 2 (-6) (2)
14 + 24
38
Answer:
$5
Step-by-step explanation:
Her weekly allowance is $18
she downloads 3 songs , each song costs $2
18 - 2x3 = 18-6 = $12 left with her.
She uses $7 to go to the rock-climbing gym
$12-$7 = $5
She puts the rest ($5) in her college funds.
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
$36/4oz = $9 per oz
24/3oz = $ 8 per oz
$20/2oz = # 10 per oz
-1/2x+3=-x+7
Multiply throughout by 2x
-1+6x=-2x^2+14x
2x^2-8x-1=0