1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonja [21]
2 years ago
5

5 pounds of almonds cost $25. What is the unit price per pound?

Mathematics
2 answers:
Flura [38]2 years ago
7 0
$5 per pound.
you would take the overall price ($25) and divide it by the amount you are getting (5 lbs) so 25 divided by 5 is 5 so you get 1 lb of almonds for $5
denis23 [38]2 years ago
6 0

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we have to divide the price, $25, by the number of units, 5.

\frac{25}{5} = 5

So, the unit price is $5 per pound.

Good luck ^^

You might be interested in
A pot contains 32 ounces of soil. You use 3 ounces of soil to plant
Harman [31]

There is enough soil in the pot to plant 10 herbs.

Step-by-step explanation:

Given,

Quantity of soil = 32 ounces

Soil required to plant 1 herb = 3 ounces

Soil required to plant 10 herbs = Soil required for 1 herb * 10

Soil required to plant 10 herbs = 3*10

Soil required to plant 10 herbs = 30 ounces

As 30 ounces is less than 32 ounces,

There is enough soil in the pot to plant 10 herbs.

Keywords: multiplication

Learn more about multiplication at:

  • brainly.com/question/2707032
  • brainly.com/question/2565392

#LearnwithBrainly

6 0
3 years ago
In order for the parallelogram to<br> be a square, x=?
iren [92.7K]

Answer:

<h2>7°</h2>

Step by step explanation

We know that the diagonals of a square bisects it's angles and every angles of square are 90°

m<BCD = 90°

m<BCA = m< DCA = 4x + 17

m<BCA + m<DCA = m <BCD

4x + 17 + 4x + 17 = 90

4x + 4x + 17 + 17 = 90

8x + 34 = 90

8x = 90 - 34

8x = 56

X = 56/8

x = 7

Hope this helps...

Good luck on your assignment...

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Witch is true statement about the dot plot?
lora16 [44]

Answer:

Could you please supply a dot plot?

Step-by-step explanation:

Sorry if this is trouble

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alvin had some marbles in a box. He kept 1/3 of them and gave the remainder to Joyce and Sean. Joyce got 5/8 of the remainder. W
Zigmanuir [339]
First, Alvin gave Joyce and Sean 2/3 of the remainder, to solve first find the common denominator, which in this case is 24. Then, 1/3=?/24, 24/3=8 so it is 8/24 for the total given by Alvin. Joyce got 5/8, 5/8=?/24, 24/8=3,3 x 5=15, 15/24.
15/24 - 8/24=  7/24 is the answer
6 0
3 years ago
Simplify:<br> sqrt .49x^18 where x &lt;0
Monica [59]
Thanks gggghghhhhhhhhhhh
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is f(a+2)? WHAT IS THE FUNCTION
    10·1 answer
  • Please solve the following questions!
    14·1 answer
  • Solve for x+.15x=3.45
    15·2 answers
  • Determine the solution to the equation for x
    6·2 answers
  • Question 3 of 6 (1 point) Attempt 33 of Unlimited View question in a popup
    12·1 answer
  • PLS HELP ME IM STRUGGLING
    9·1 answer
  • PLEASE HELPP!!!!
    14·1 answer
  • Find the 21st term in the arithmetic sequence,<br> 3,7 11, 15, 19,
    6·1 answer
  • A circular plate has circumference 32.7 inches. What is the area of this​ plate? Use 3.14 for pie.
    7·1 answer
  • Steve has a 100 $ gift card for his phone, he wants to use it on songs a song cost 3.99 how many songs can Steve buy using the g
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!