1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonja [21]
3 years ago
5

5 pounds of almonds cost $25. What is the unit price per pound?

Mathematics
2 answers:
Flura [38]3 years ago
7 0
$5 per pound.
you would take the overall price ($25) and divide it by the amount you are getting (5 lbs) so 25 divided by 5 is 5 so you get 1 lb of almonds for $5
denis23 [38]3 years ago
6 0

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we have to divide the price, $25, by the number of units, 5.

\frac{25}{5} = 5

So, the unit price is $5 per pound.

Good luck ^^

You might be interested in
In a circle, an angle measuring 2π radians intercepts an arc of length 16π. Find the radius of the circle in simplest form.
sdas [7]
I believe if i am understanding the question right the radius=4
7 0
3 years ago
What is the perimeter of a rectangle with a length of 6cm and a width of<br> 5cm?
Nataliya [291]

Answer:

perimeter = 22 cm

Step-by-step explanation:

perimeter = 2(L + W) = 2(6 + 5) = 22 cm

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x? <br>​
kiruha [24]

Answer:

lj= lk din 30 give lj= 4✓2

and ml=x= lj cos 45

on solving x= 4✓2 cos45=4

8 0
2 years ago
How much of a radioactive kind of silver will be left after 50 seconds in the half-life is 25 seconds and you start with 204gram
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

51 grams.

Step-by-step explanation:

After 25 seconds  204 * 1/2 = 102 grams is left.

So after 50 seconds ( 2 * 25), 102 * 1/2 = 51 g are left.

7 0
3 years ago
ASAP!!! PLEASE HELP &amp; EXPLAIN.
Vika [28.1K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

the domain of a graph consists of all the input values shown on the x-axis.

so because the only parts shown on the x axis are 6 and -6 that is the answer!

hope this helps!

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Select all irrational numbers.
    9·2 answers
  • Solve for x and y:
    14·1 answer
  • Find the unit rate for 80 inches over 10 days
    7·2 answers
  • Solve this equation(15x^3- 2)^3= 2197
    14·1 answer
  • A vase hold about 1.25 liters of water. 1.25 liters equals how many milliliters
    12·1 answer
  • HELP ME PLEASE DUE IN 5 MIN
    10·1 answer
  • An elementary school has 1,134 seeds. The seeds will be planted in 27 rows.
    5·2 answers
  • Elena works on a farm that has three types of animals. There are a total of 47 animals. 28% are chickens, 40% are cows, and 32%
    13·1 answer
  • 5x+(6x divided by -9)<br><br> Who ever answer’s this i will mark brainliest
    5·1 answer
  • The product of x and 5
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!