5 pounds of almonds cost $25. What is the unit price per pound?
2 answers:
$5 per pound. you would take the overall price ($25) and divide it by the amount you are getting (5 lbs) so 25 divided by 5 is 5 so you get 1 lb of almonds for $5
Answer:
$5
Step-by-step explanation:
To find the unit price, we have to divide the price, $25, by the number of units, 5.
= 5
So, the unit price is $5 per pound.
Good luck ^^
You might be interested in
Answer:
Ellen invested $60 and Bob invested $140
Step-by-step explanation:
let the two amounts invested by 3x and 7x
(notice 3x : 7x = 3 : 7 )
then 3x + 7x = 200
10x = 200
x = 20
then 3x = 3(20) = 60
and 7x = 7(20) = 140
60+140=200
Radius is 16, that’s all I know
we have to firstly apply the distance formula to find the length of sides of the triangle
distance formula =
So length AB =
BC=
AC =
Now perimeter = AB+BC+AC =
Plug in calculator
perimeter= 11.4 units
Answer:
Step-by-step explanation:
Your r^2 times pi is the area of the base, h is the height, and 1/3 is 1/3 of a cylinder.
200mm is the right answer