1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
2 years ago
7

What is the volume of this rectangular prism?

Mathematics
2 answers:
Marina CMI [18]2 years ago
5 0
206.25 or 205 1/2 all that was needed to be done was multiply all three sides by each other
valkas [14]2 years ago
3 0
Answer: 206 1/4 inches (or 206.25in)

to find the volume you do
length x width x height
so
7 1/2 x 2 1/2 get your sum
then multiply that by your height.
You might be interested in
Kelly pays $25/sweater wholesale.find the salling price if her mark-up is 65%?
gladu [14]
This is another way of saying what is 165% of 25, because 65% of the sweater is the markup, and you add the markup to the whole sale.
165% is 1.65 in decimal form, so1.65*25=41.25
41.25 is your answer
3 0
3 years ago
There are 16 white balloons, 24 red balloons. Each arrangement must be identical. What is the greatest number of arrangements yo
katovenus [111]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

hope i helped have a verey good day

4 0
3 years ago
You flip a coin and then roll a fair six-sided die. Find probability the coin lands heads-up and the die shows a five
stepladder [879]

Answer:

5 cent

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Graph the equation y= x^2 - 2x - 8 on the accompanying set of axes. You must plot 5 points including the roots and the vertex.
Vanyuwa [196]

Answer:

I'm not so sure about this one so sorry if this is wrong

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Mr. Jackson filled up his 15-gallon gas tank for $37.50. What was the price 10
abruzzese [7]

Answer:

Unit Price =\$2.5 \:per\: gallon

Step-by-step explanation:

15 Gallon of Gas costs $37.50

To determine the Unit Price, we divide the Total Cost by the number of gallons of gas bought.

Unit Price

=\dfrac{\$37.50}{15gallons}\\Unit Price =\$2.5 \:per\: gallon

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -10x &lt; 40 <br> What is the solution to this inequality?
    15·2 answers
  • Chips Ahoy wants to perform a study to determine the number of chocolate chips in their cookies. To that end, they collected a s
    7·1 answer
  • What equation could represent the situation?
    6·1 answer
  • Find the area of the shape
    8·2 answers
  • 2^4⋅2^5−(2^2)^2<br><br> PLEASE HELP FAST!
    14·1 answer
  • Math help, brainly i don't wanna write more words
    14·2 answers
  • Find the linear equations written in standard form. Select all that apply. A. x+y=-1 B. -3x = y C. x + 4y = 0 D. y = 5x - 2 E. x
    5·1 answer
  • Find a polynomial equation that has zeros at x = −2, x = 0, x = 3 and x = 5
    8·1 answer
  • Round 19,805 to the indicated place.
    6·2 answers
  • Solve for proportion 7/11 = 18/x+1
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!