Y=10x+20
10x because the price is $10 a class
+20 because it costs $20 for the monthly subscription
There are 12 inches in a foot.
Divide 94 by 12.
94 / 12 = 7.8333
So there are 7 feet and a few inches.
Now we multiply 12 to 7.
12 * 7 = 84
Subtract this from 94.
94 - 84 = 10
So there are 7 feet and 10 inches in 94 inches.
Answer:
1 / (3 - √x³)
Step-by-step explanation:
∛x = x^1/3
^1/3 means the exponent is 1/3
then the derivative is:
d/dx ∛x = d/dx x~1/3 = 1/3*x~(1/3 - 1) = 1/3 x~-2/3 = 1/3 * (1/√x³)
= 1 / (3*√x³)
Hope it helps.
303.875303.875303.875303.875303.875303.875303.875
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.