Your're lucky am going to help. Kidding. :D
All real numbers but 3 and -3
Answer:
1.5
Step-by-step explanation:
1.47826086
rounded to the nearest tenth is 1.5
Answer:
The cost of 1kg jam is $7 and the cost of 1kg butter is $4
Step-by-step explanation:
Let jam = x
butter = y
3x + 2y = 29 -----(1)
6x + 3y = 54 -----(2)
(1)×2 ->
6x + 4y = 58 -----(3)
(3)-(2) ->
y = 4
suby=4into(2)
6x + 3(4) = 54
6x = 42
x = 7
(Correct me if i am wrong)
Answer:
1. 17.50
2. 6
Step-by-step explanation:
1A: First you have to divide the cost by the three pounds to get the price per pound. Now that you have that answer you multiply it by 7 to get the price of 7 pounds.
2A: You can buy 6 pounds because if you multiply 7.5 x 6 you get 45 which you cannot add one more 7.50 so that is your final answer.
Hope this helps you ^^