1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stells [14]
3 years ago
5

Help on number 3 only use Pythagorean thym I give brainliest

Mathematics
1 answer:
enot [183]3 years ago
5 0

Answer: 10.8

Step-by-step explanation: the pythagorean theorem is A sqaured or A^2 + B^2 or B squared equals C^2 or C squared so 10 squared as is the first number is 100 and 4 squared as is the second number is 16 add the two to get 116 but since your answer is squared you need to take the square root which means your answer is 10.7703296143 but since your rounding to the tenths place your answer is 10.8

You might be interested in
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
iris [78.8K]
2.49/15 = 0.166
3.32/20 = 0.166

they both cost the same per oz
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
sandy is cutting bows out of ribbon which will be used to rap gifts. If sandy need 9/7 feet of ribbon to make a bow and she has
Katarina [22]
Sandy can make 14 bows
3 0
2 years ago
What is 10 to the 8th power multiplied by 30 subtract 3
IceJOKER [234]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
How many times does 32 go into 204
jeka94
This question have 2 different answer depending on what law he is stating in this problem
Solution 1
=> 204 / 32 = 6.38 times did 32 goes to 204.
Solution 2
=> 204 - 32 = 172
=> 172 / 32 = 5.38
=> 5.38 * 100% - 538%
6 0
3 years ago
The ratios in an equivalent ratio table are 3:12, 4:16, and 5:20. If the first number in the ratio is 10, what is the second num
krek1111 [17]

Answer:

10:40

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Jeremy brought a souvenir while on vacation. The item cost $22, but the total bill was $23.43. What percent was the sales tax?
    15·1 answer
  • mando collects baseball cards he currently has 24 cards and buys 5 new cards a week how many cards will ma do have in 20 weeks
    7·2 answers
  • Please answer this question as soon as possible
    15·1 answer
  • Pls help^^^^^^^^^^^^^
    12·1 answer
  • A radio disc jockey has 7 songs on this upcoming hour's playlist: 2 are rock songs, 2 are reggae songs, and 3 are country songs.
    13·1 answer
  • A jar contains 5 blue marbles, 8 red marbles, 4 white marbles, and 3 purple marbles. Suppose you pick a marble at random without
    13·1 answer
  • Find the type and number of solution for g(x) = x2 -14x = -50
    13·1 answer
  • 403 students go on a field trip there are 19 vehicles some vans and some buses. 7 students can fit in a van and 25 students can
    11·1 answer
  • Write the verbal statement as an equation, using x for the variable.
    9·1 answer
  • Complete the table.<br><br> x 0 3<br> y=13x+2
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!