Greg bought 5 new sweatshirts at one store for a total of $63. His younger brother Zachary bought 4 sweatshirts at a different s
tore and paid $54.
a. Explain the meaning of unit rate, and give the unit rate for each boy.
b. Which is the better buy?
1 answer:
Answer:
its c i just did it
Step-by-step explanation:
You might be interested in
Answer:
Point-slope form: y+2=-2(x-4)
first is 86
we know because of the sum of the interior angles of a triangle being 180, and that 5 + 6 =180
Answer: $0.20
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce
3.20/16 = $0.20/ounce
Answer:
256
Step-by-step explanation:
i think it is 256.i hope it was that
<span>Wich fraction can be replaced with one half when estemating fraction
Example
</span>

<span>
</span>