1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
3 years ago
15

GIVING CORRECT ANSWER BRAINLYEST!!!

Mathematics
2 answers:
padilas [110]3 years ago
5 0
The correct answer is actually 8 not 10.this is because if you lay the line down it takes up 10 units.Hope this helps
IgorLugansk [536]3 years ago
4 0
10 is the answer

Explain:I generally don’t know I’m just guessing I forgot how to do graphing over the years
You might be interested in
Whats the area of a triangle with a base length of 3 units and a height of 4 units
WINSTONCH [101]

area =  1/2 x b x h

1/2 x 3 x 4 = 6 units

8 0
4 years ago
Help me with this please
Elenna [48]

Answer:

2,700 sq yds :)))) (d)

Step-by-step explanation:

2(30)=60

1.5(30) =45

60(45)= 2700

3 0
3 years ago
If x = 10, y = 5, and z = 11, what is the tangent ratio for g°?
loris [4]

Please, find attached the image with the complete question

Answer:

\large\boxed{\large\boxed{tan(g\º )=2}}

Explanation:

The triangle ACB is a right triangle with these features:

  • x represents the opposite side to the angle g
  • y represents the adjacent side to the angle g

The <em>tangent ratio </em>on an angle in a right triangle is equal to the length of the leg opposite to the angle divided by the length of the leg adjacent to the angle.

Hence:

           tangent(g\º )=x/y=10/5=2\leftarrow answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A) The cost of tickets to the amusement park is $22 for 1 ticket and $110 for 5 tickets
Sav [38]

Answer:

What's your question?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the unit rate of 3.5 miles in 1.25 hours
snow_lady [41]
3.5 miles / 1.25 hours = 2.8 mph
3 0
4 years ago
Other questions:
  • What is triple the sum of 24 and 9
    9·1 answer
  • PLEASE ANSWER CORRECTLY ASAP:
    5·1 answer
  • 9)Lareina understands factors. Sometimes she has trouble finding all of the factors of a number. What advice would u give Larein
    7·1 answer
  • Stephanie has 6 classes a day at school. Each class is 52 minutes long. She goes to school 5 days a week. How much time does she
    10·1 answer
  • Twins Bruno and Charlie both work at the same restaurant for an hourly rate. Bruno earns minimum wage as a dishwasher, while Cha
    15·1 answer
  • Please help as quickly as possible (20pts)
    8·1 answer
  • Multiply.
    12·2 answers
  • Paige ran 3 miles on Monday, walked 8 miles Tuesday
    10·1 answer
  • NEED HELP FOR THIS QUICK (WILL SEND MONEY IF DONE)
    10·1 answer
  • Question 7 (1 point)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!