Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
for every 1 part of water there is 3 parts juice so if there's only 1 part juice it would be a 1/3
First you make them mixed numbers:
9/2 ÷ 19/8
Then you flip the second fraction around
9/2 ÷ 8/19
Then you change ÷ to ×
9/2 × 8/19
And then multiply across!
72/38 = 1 34/38 = 1 17/19 (the final answer)
Hope this helps!
Answer:
374.1
Step-by-step explanation:
Area of Hexagon = 
The ' a ' is the side length.
So now we just plug in the values
= 374.12
Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Answer: 10y + 1
Step-by-step explanation:
The perimeter is the total distance round the figure.
Now, in this case it is going to be
Perimeter = 3y + 5 + 6y + y - 4
= 3y + 6y + y + 5 - 4
= 10y + 1