1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Basile [38]
3 years ago
7

5 pounds of bananas for $1.97 for 3 pounds of bananas for $1.05 which is better to buy

Mathematics
1 answer:
andrew11 [14]3 years ago
8 0

Answer:

<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.

$1.97/5 = $0.39

$1.05/3 = $0.35

<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
You might be interested in
Sum of three like fractions is 18/11. the first 2 fractions are 1/11 and 9/11. find the third fraction.
Mariulka [41]

Answer:

\frac{8}{11}

Step-by-step explanation:

Since the fractions are like, their denominators are 11, then

consider the values that sum to give 18 , that is

1 + 9 + ? = 18

10 + ? = 18 ( subtract 10 from both sides )

? = 8

Then the third fraction is \frac{8}{11}

5 0
2 years ago
Use the descriminant to describe the roots of each equation. Then select the best description. 16x^2+8x+1=0
Pachacha [2.7K]
Use the values of a, b, and c to find the discriminant:
0
I don't know if this is correct

8 0
2 years ago
What is the value for the missing angle ??
allsm [11]
Answer: 9 inches.
Do the pythagorean theorem to find your answer.
Formula: a^2 + b^2 = c2
12 = b
15 = c
a^2 + 12^2 = 15^2
Simplify the equation
a^2 + 144 = 225
Subtract 144 on both sides.
a^2 = 81
Square root of 81 is 9.
8 0
2 years ago
Rick was given a 15% tip waiting on a table of customers who ordered $60.00 in food and drinks. How much did Rick earn in tips f
vfiekz [6]

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
loria has some dimes and quarters. If she has 18 coins worth a total of $2.25, how many of each type of coin does she have?
VashaNatasha [74]

Answer:

dimes: 5

quarters:8

Step-by-step explanation:

she has 2$ in quarters and $0.25 in dimes

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sydney has been paying the minimum balance on her three credit cards each month. She has outlined the minimum payments for the n
    7·1 answer
  • Please help me with 2b ASAP. <br> Really appreciate it!!
    9·1 answer
  • Which equation shows y+1/5=3x in standard form?
    15·1 answer
  • What's the answer and how do you do it?
    9·1 answer
  • Evaluate 8y when y=4
    12·1 answer
  • -6 EX=0
    8·1 answer
  • What is the quotient of 43,482 ÷ 12?
    6·1 answer
  • One of the sides of an equilateral triangle is 32. What is the height of the triangle? Round to 2 decimal places.
    10·1 answer
  • 1+4=5 2+5=12 3+6=21 8+11=
    13·2 answers
  • A math class has 4 girls and 1 boy in the seventh grade and 5 girls and 5 boys in the eighth grade. The teacher randomly selects
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!