1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artyom0805 [142]
3 years ago
13

Lisa has 6 hours of studying to do. If she divides her study time into 1/2-hour sessions, how many study sessions will she need?

Mathematics
1 answer:
-Dominant- [34]3 years ago
5 0

Answer:

12 i think?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
These marbles are placed in a bag and two
Stolb23 [73]
That’s a lot of words i don’t know
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The list shows the numbers of each type of pie baked at a bakery today.
Nady [450]
It is a on this question
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Asap I need help plz no files
Ivanshal [37]

Answer:

12.8

Step-by-step explanation:

Find scale factor

   10/2.5 = 4

   12.5/2.5 = 5

   4:5

Use scale factor to find x

   16 * 4/5 = 12.8

8 0
3 years ago
Please help will give Brain to right person
spin [16.1K]
Okay so i’m 100% because i just started learning this but i think ASA
8 0
2 years ago
I need help plz excuse I’ve tried to do it and failed so please can someone answer this question.
I am Lyosha [343]
What question sir i’m willing to help:)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Compare the models for 1/3 and 2/6 how dose the number of parts relate to the sizes of the parts
    5·1 answer
  • Forth grade has collected 2000 boxtops. Fifth grade has fifty more how many more does fifth grade have
    10·2 answers
  • The expression (3z2) (2z4) is equivalent to which of the following numerical expression? A. 6z8 B. 6z6 C. 5z6 D. 5z8
    10·2 answers
  • In a clinical​ trial, out of patients taking a prescription drug daily complained of flulike symptoms. Suppose that it is known
    7·1 answer
  • Use a single digit times a power of 10 to express the number 866,214,000,000
    10·1 answer
  • A student completed 1/4 of a workbook in 3/5 hour.He plans to work for 1 more hour at the same rate.What Fraction of the workboo
    6·1 answer
  • Given: g(x)=1/x+2 and h(x)=3x Check all restrictions on the domain of gOh.
    13·2 answers
  • 4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
    10·1 answer
  • Joseph is making kebabs. He wants each kebab to have 333 pieces of meat and 444 pieces of vegetables.
    15·1 answer
  • there is 1 litre of tea in a teapot, alex pours 275ml of the tea into a cup what percentage of the tea has alex poured
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!