1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
2 years ago
12

A popular film series has produced 22 films of which 11 have been good. A new film from the series is about to come out, and wit

hout any additional information we would assume that the odds it is good is 11 out of 22. Historically, 73.3% of good films have a good trailer and 22.6% of bad films have a good trailer. The new film releases a good trailer. What is the probability that the film is good now
Mathematics
1 answer:
SIZIF [17.4K]2 years ago
4 0

Answer:

76.43%

Step-by-step explanation:

Calculation for the probability that the film is good now

Let good film be :P(good film) = 11/22

Let bad film be : P(bad film) = 22-11/22 =11/22

P(good trailer | good film) = 0.733

P(good trailer | bad film) = 0.226

First step

P(good trailer)=11/22 (0.733)+11/22(0.226)

P(good trailer)=0.3665+0.113

P(good trailer)=0.4795

Second step

P(good film |good trailer )=0.733(11/22)/0.4795

P(good film |good trailer )=0.3665/0.4795

P(good film |good trailer )=0.7643*100

P(good film |good trailer )=76.43%

Therefore the probability that the film is good now will be 76.43%

You might be interested in
Jonny makes $15 per hour working at Target. He gets a bonus
EastWind [94]

Step-by-step explanation:

he get one hour=15$

he get bonus end of the month=85$

  • total 685$- bonus 85$=600$
  • 600$÷one hour 15$= 40 hours
6 0
2 years ago
Anthony wanted to get a job after school. His
Leto [7]
$8 per hour
Work for 4 hours a day so
$8x 4 =32
So he make $32 a day
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE PLEASE PLEASE HELP!!
nata0808 [166]
The problem is asking you how many tbsp of vanilla are needed to make 6 cups of icing. The vanilla ratio of the recipe is :1, so the answer would be 96 tablespoons. The one tells you that you only need one part for each (1:1)
4 0
3 years ago
of the coins in Simone's collection 13/25 or quarters of these quarters 2/3 are state quarters what fraction of Simone's coins a
Rzqust [24]
I have no idea. I'm sorry  I havne'nt work on this stuff since 6th grade..
3 0
3 years ago
Alex paid $4.40 for 2.5 pounds of walnuts . What is the cost of one pound of walnut
igomit [66]

Answer:

Therefore, the price would be 1.76 per pound of the walnut.

Step-by-step explanation:

To calculate the price per pound of the walnut, we just have to divide that price that Ava paid for the given amount of walnuts. We calculate as follows:

Price per pound = 4.40 / 2.50 pounds of walnuts

Price per found = 1.76 / pound of walnut


Hope this helps!

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A coin is loaded so that the probability of getting heads is 3/4. If the coin is flipped twice, what is the probability of getti
    7·1 answer
  • C(x) = (x^1/7)(x + 8)
    8·1 answer
  • The experimental probability of getting a 3 on a number cube is 5/36. Which of the following is true about the event’s experimen
    5·2 answers
  • Predict how many times you will roll a number less than 5 if you roll a standard number cube 200 times. Round to the nearest int
    5·1 answer
  • Are they all right? If not please tell me what the answers are. Thanks! (Math)​
    12·2 answers
  • sam has a chinchilla that loves to run. it runs at a speed of 7 miles per hour. if her chinchilla could run that pace for 6 hour
    13·1 answer
  • Graph the image of the figure after a dilation with a scale factor of 2 centered at (-7, - 2).
    6·1 answer
  • Just need 5 and 6 done due in 20 minutes plz help​
    11·1 answer
  • 2.25x + 15 = 9.5x + 0.5
    7·2 answers
  • State the value of 'x' in this equation, and explain why you know this to be true without doing any calculations.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!