1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PSYCHO15rus [73]
3 years ago
13

If csc θ = -5/4 on the interval (270°, 360°), find tan θ.

Mathematics
1 answer:
adell [148]3 years ago
6 0
I believe the answer is 3
You might be interested in
Help me with this math
Ber [7]

55.3 hours

12345678901234567890

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
The sum of two numbers is 41 . The smaller number is 11 less than the larger number . What are the numbers ?
AleksAgata [21]
26 and 15 is the answer!
4 0
3 years ago
Hiii please help! i’ll give brainliest if you give a correct answer tysm
vitfil [10]

Answer:2 1/2 divided by 5/8 = ?

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=Factor%3A%20x%5E2-9" id="TexFormula1" title="Factor: x^2-9" alt="Factor: x^2-9" align="absmidd
Bezzdna [24]

Answer:

x²-9=x²-3²=(x+3)(x-3)

Step-by-step explanation:

use formula

a²-b²=(a+b)(a-b)

7 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
4 years ago
Other questions:
  • How do I solve this
    9·2 answers
  • Plzzzzz help............Twelve decreased by twice a number is the same as 8 times the sum of the number plus 4. What is the numb
    13·1 answer
  • What percent of your budget of $4,000 would your rent be if you pay $800 in rent?
    14·1 answer
  • Please help!! Geometry Question!
    12·2 answers
  • Solve a quadratic equation using the zero product property
    9·1 answer
  • PLEASE HELP MEEEEEEEEEE
    7·1 answer
  • a submarine starts out at 120 feet below sea level it dives another 175 feet and then rises 228 feet. what is the current depth
    14·1 answer
  • What is the greatest common factor between 110 and 132​
    13·2 answers
  • Divide. (-1/5) divided by (-4/5) what is the quotient
    12·2 answers
  • I need help with this prom now please and thank youl
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!