1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maru [420]
3 years ago
12

A membership at a yoga studio costs 35 per month. Write an equation for the cost of the membership, c, that you pay if you keep

your membership for m months. 20·30=35m How much will your membership cost if you keep it for 20 months?
Mathematics
1 answer:
Nadya [2.5K]3 years ago
3 0
The equation would be 35c=x

So if C=20 then 35 x 20 = 700 

So it would cost $700 to go to this yoga studio for 20 months

Hope this helps!
You might be interested in
In this problem we consider an equation in differential form Mdx+Ndy=0. (4x+2y)dx+(2x+8y)dy=0 Find My= 2 Nx= 2 If the problem is
zheka24 [161]

Answer:

f(x,y)=2x^2+4y^2+2xy=C_1\\\\Where\\\\y(x)=\frac{1}{4} (-x\pm \sqrt{-7x^2+C_1} )

Step-by-step explanation:

Let:

M(x,y)=4x+2y\\\\and\\\\N(x,y)=2x+8y

This is and exact equation, because:

\frac{\partial M(x,y)}{\partial y} =2=\frac{\partial N}{\partial x}

So, define f(x,y) such that:

\frac{\partial f(x,y)}{\partial x} =M(x,y)\\\\and\\\\\frac{\partial f(x,y)}{\partial y} =N(x,y)

The solution will be given by:

f(x,y)=C_1

Where C1 is an arbitrary constant

Integrate \frac{\partial f(x,y)}{\partial x} with respect to x in order to find f(x,y):

f(x,y)=\int\ {4x+2y} \, dx =2x^2+2xy+g(y)

Where g(y) is an arbitrary function of y.

Differentiate f(x,y) with respect to y in order to find g(y):

\frac{\partial f(x,y)}{\partial y} =2x+\frac{d g(y)}{dy}

Substitute into \frac{\partial f(x,y)}{\partial y} =N(x,y)

2x+\frac{dg(y)}{dy} =2x+8y\\\\Solve\hspace{3}for\hspace{3}\frac{dg(y)}{dy}\\\\\frac{dg(y)}{dy}=8y

Integrate \frac{dg(y)}{dy} with respect to y:

g(y)=\int\ {8y} \, dy =4y^2

Substitute g(y) into f(x,y):

f(x,y)=2x^2+4y^2+2xy

The solution is f(x,y)=C1

f(x,y)=2x^2+4y^2+2xy=C_1

Solving y using quadratic formula:

y(x)=\frac{1}{4} (-x\pm \sqrt{-7x^2+C_1} )

4 0
4 years ago
X^2+ 6x + 8<br> Vertex:<br> Axis of symmetry:<br> Y-intercept:<br> X-intercept:
Bogdan [553]

Answer:

( + 2 ) ( + 4 )

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angle 2 is 60. Find angle 8. <br><br> Options:<br> 140<br> 100<br> 40<br> 60
pav-90 [236]
Angle 8 is 60 too
eee
5 0
3 years ago
What is the volume of the right?
Leokris [45]
Volume of the shape

= 4ft * 4ft * 15ft

= 240ft³
3 0
3 years ago
How do I solve 3|x+10|=6
lianna [129]

Answer:

x=-8 x=-12

Step-by-step explanation:

Divide 3 to both sides

|x+10|=2

Set x+10 to equal 2 and -2

x+10=2 x+10=-2

solve both equations

x=-8/-12

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor out a greatest common factor <br> 25x^3+10x^2+5x
    5·2 answers
  • How to draw x is less than and equal to 11/5 on number line?
    11·1 answer
  • Owners of a summer camp are buying new cots for there cabins.There are 16 cabins. Each cabin needs 6 cots. Each cot is $92. How
    13·2 answers
  • Use calculus to find the area a of the triangle with the given vertices. (0, 0), (5, 4), (2, 6)
    12·1 answer
  • how do you find the radius of a cylinder given the volume and height ? If the volume of a cylinder 100 cubic feet and height 10f
    6·1 answer
  • What does y=x+2, y=2, x=4 mean
    7·2 answers
  • Please help!!! I very much need help, thank you!
    5·1 answer
  • There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
    13·2 answers
  • I NEED HELP ASAP ITS FOR MY SISTERRRRRRRRRRRRRRRR
    7·1 answer
  • Mrs. Brown gave her daughter, Shane, $250 to open a savings account. Each month, Mrs. Brown gives Shane $50 to deposit into her
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!