1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gregori [183]
3 years ago
13

MATH HELP PLS BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
Lera25 [3.4K]3 years ago
8 0

Answer:

the first one

Step-by-step explanation:

i think that's the correct answer

You might be interested in
Brittany's car gets 31 miles per gallon. Brittany's car used 24 gallons of gas on a round trip to see the ocean. How far away fr
shutvik [7]

Answer:

  372 miles

Step-by-step explanation:

The appropriate relation is ...

  miles = (miles/gallon) × gallons

  distance = (31 mi/gal)×(24 gal) = 744 mi

Brittany drove 744 miles to see the ocean. Since this was her round trip distance, the one-way distance is ...

  744 mi/2 = 372 miles

5 0
3 years ago
Hannah says that 2.11 is a rational number. Gus says that 2.11 is a repeating decimal. Who is correct and why?
shusha [124]

Answer

  • 2.11 is rational number Hannah is correct because it doesn't have 3 dots in the end if it is repeating decimal it will be (2.11.......
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
anastassius [24]
Divide 3 1/4 with 4.55
6 0
2 years ago
Please please please please please please please help
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

a. 90 pack

b. $0.27

c. $0.18

d. $0.21

e. 60 pack

Step-by-step explanation:

a. i think  the 90 pack container should be having least unit rate per pack,as purchasing in bulk amount the cost of a unit should be reduced to some amount which is must to lure the customer to purchase in bulk amounts.

b. unit price = total cost of container ÷ number of individual units inside it

for 20 pack, unit rate = 5.49÷20 = $0.27

c. for 60 pack, unit rate = 10.97÷60 =$0.18

d. for 90 pack, unit rate = 18.95÷90 =$0.21

e. ∴ the 60 pack container has the least unit rate per pack which is in contrary with our expectation of 90 pack to be lowest expecting bulk order.

5 0
3 years ago
Decrease 18000 by 6%
Shtirlitz [24]

Answer:

16920

Step-by-step explanation:

6% of 18000 is 1080 so 18000-1080 is 16920

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Eliza walked 1 1/2 miles in 2/3 of a hour. what is her walking rate in miles per hour?
    14·1 answer
  • Seven ninths as a decimal
    7·2 answers
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!!
    8·1 answer
  • A number is K units to the left of 0 on the number line. Describe the location of it's opposites
    10·1 answer
  • The area, A, of a triangle is one-half the product of the triangle's base and height.
    10·2 answers
  • I need help i dont get this problem
    12·1 answer
  • Pls help me with this​
    13·1 answer
  • How much 8 can divided in​
    10·1 answer
  • I will brainlist who can answer this 4 Questions!!<br><br> III. Answer each of the follow ​
    13·1 answer
  • What is the scale factor from Figure A to Figure B?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!