1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
max2010maxim [7]
3 years ago
15

Danielle pays a monthly charge of $69 for her cable bill. She also pays a fee every time she watches a movie on demand. Last mon

th Danielle watched 7 movies on demand, and her total monthly bill was $104.
Select from the drop-down menu to correctly complete each statement.

The monthly charge for Danielle's cable bill is . Danielle also pays every time she watches a movie on demand.

Mathematics
2 answers:
raketka [301]3 years ago
3 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

First, take away the monthy charge of 69$ just to have cable from 104$, then you will want to see that there is still a mysterious 35$ left from the bill after cable was removed. That 35$ is to be divided amoungst the 7 movies on demand that Danielle watched , leading you to get 5$ per movie on demand as your answer.

padilas [110]3 years ago
3 0

Answer: The first box you would put $5 and the second box you would put $69

because Danielle pays $5 every time she rents a movie on demand because you would take the unit rate for 1 movie instead of 7 movies and see what the price is for 1 movie on demand and when you do that you get $5 so her fee for 1 movie on demand is $5 and her monthly cable bill is $69



You might be interested in
3 coffees and 4 donuts cost $10.05. In the same cafeteria, 5 coffees and 7 donuts cost $17.15. How much do you have to pay for 4
MakcuM [25]

Answer

You need to pay $14.20 to get 4 coffees and 6 donuts.

Explanation

Let's say that the price of one coffee and x and the price of one donut is y.

In the first instance, 3x+4y=10.05.

In the second instance, 5x+7y=17.15.

You can use these equations to find the value of a coffee and the value of a donut.

We can find x and y using elimination. To do this, you should add or subtract one equation from another to "get rid" of a variable (I'll "get rid" of x). We can't just add or subtract the equations right now, since that wouldn't lead to 0x.

Multiply the first equation by 5, and the second equation by 3. After this, both equations will have 15x. Make sure to multiply each term by 5 and 3.

15x+20y=50.25. This means that 15 coffees and 20 donuts is $50.25.

15x+21y=51.45. This means that 15 coffees and 21 donuts is 51.45.

Now since there are an equal number of coffees, we can subtract these equations.

(15x+21y=51.45)-(15x+20y=50.25) equals y=1.20 (a donut costs $1.20).

Plug the price of the donut into y to find x; 3x+4(1.20)=10.05. The value of x is 1.75. The price of a coffee is 1.75.

You can multiply 1.75 by 4 to find the price of 4 coffees and 1.20 by 6 to find the price of 6 donuts.

1.75*4 is 7.00 and 1.20*6 is 7.20.

You can add those to find the total price; 7.00+7.20=14.20.

5 0
3 years ago
Apply the zero product property to solve the equation below:<br> x (x + 2) = 0
True [87]

Answer:

0(-2+2)=0

Step-by-step explanation:

x=0

x=-2

0(-2+2)=0

3 0
2 years ago
A piece of metal has a mass of 2210 g. The volume of the metal is 260 cm³.
Vlada [557]

Answer:

density= 8.5\,\,\frac{g}{cm^3}

Step-by-step explanation:

Recall that the formula for density is:

density=\frac{mass}{volume}

therefore for this case we have:

density=\frac{mass}{volume} \\density=\frac{2210}{260} \,\frac{g}{cm^3} \\density= 8.5\,\,\frac{g}{cm^3}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many cubic meters of material are there in a conical pile of dirt that has radius 9 meters and height 6 meters 6 meters​? Us
alisha [4.7K]
To find the volume of a cone, you use the formula \pi  r^{2}  \frac{h}{3}.
Radius squared would be 36 in our case and 36 times 3.14 is 113.04. 6 thirds is  also two, so multiply that by two and you would get 113.04 x 2 = 226.08. So, your answer would be 226.08 cubic meters of dirt.
7 0
3 years ago
In which quadrant of the coordinate plane will the ordered pair (2,-3)
Natalka [10]

The quadrant of the coordinate plane (2,-3) Will be located in is quadrant IV (4)

4 0
2 years ago
Other questions:
  • if the population of a state us 1,821,000 and is decreasing by 0.2% every year.what will be the population in 5 years?
    8·2 answers
  • What is 8/20 of 100 and why
    11·2 answers
  • Which set of numbers represents the lengths of the sides of a right triangle? 1. {7, 24, 25} 2. {9, 16, 23} 3. {10, 12, 14} 4. {
    6·1 answer
  • What is the remainder when you divide (5x^3+23x^2-x+53) / (x+5)
    12·2 answers
  • What percent os 3/4 is 1/8
    9·1 answer
  • What are trigonometric ratios used to find?
    11·2 answers
  • Melodys family wants to go to Hawaii, which is a 3,700 mile airplane ride. Write the number of miles in scientific notation
    14·1 answer
  • Which graph represents a function with a growth factor of 5?
    8·2 answers
  • 2) Check to see if x = 2 is the solution to this equation Explain your
    7·1 answer
  • Is ab tangent to the circle​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!