Work shown above! y = 148
the answer of this question is 6×10 6
Answer: d = 42/r - 6m/r
Step-by-step explanation: Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.
156 dollars because 13 times 12 (months)
equals 156
Answer:
0.0365 pounds per dollar
$2.79 per pound
$2.79 per pound is typically used
Step-by-step explanation:
13.95/5 = $2.79 per pound
5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar