1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leokris [45]
3 years ago
10

Find the missing length in the image below

Mathematics
2 answers:
crimeas [40]3 years ago
7 0

Answer:

not similar

Step-by-step explanation:

32/26 = 16/13

18/12 = 3/2

16/13 is not equal to 3/2, so the rectangles are not similar.

aliina [53]3 years ago
6 0

Lets check

\\ \sf\longmapsto \dfrac{32}{18}\boxed{}\dfrac{26}{12}

\\ \sf\longmapsto \dfrac{16}{9}\boxed{}\dfrac{13}{6}

Hence

\\ \sf\longmapsto \dfrac{16}{9}\neq\dfrac{13}{6}

Both rectangles are not similar

You might be interested in
Help me guys for 7 8 10 and 11 please
mixas84 [53]
I believe #7 would be 5:13, #8 to be 6:7, #9 to be 13:18, #10 to be 18:5.
I hope this helps.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The two rectangular prisms shown have bases with the same area. Which statement is true?
svp [43]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

i just did it and i got B.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
purchasing a movie combo pack of one popcorn and two drinks for 14 saves 4 compared to purchasing the items individually. if a d
forsale [732]

Answer:

A drink is 5 so two are 10...

And original cost-if saves 4 is 18

so 18-10=8

Popcorn is 8 dollars i think

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
timothy is planting a garden. Tulips cost $125 per bub. The total cost c of his gardening supplies is $1.25 per bub b plus $10 f
N76 [4]

Answer:

Independent variable = number of bub (b)

Dependent variable = total cost (c)

Equation: c = $1.25b + $10

Timothy would spend: $20

Step-by-step explanation:

Total cost = c

Number of bub = b

✔️Total cost, c, is dependent on the number of bub, b.

Therefore:

Independent variable = number of bub (b)

Dependent variable = total cost (c)

✔️Equation that describes this situation can be written as:

c = $1.25b + $10

✔️If Timorhy buys 8 bubs, he would spend the following:

Substitute b = 8 into c = $1.25b + $10, and solve for c.

c = $1.25(8) + $10

c = $10 + $10

c = $20

4 0
3 years ago
A bottle filled with juice weighs 8 pounds. One morning, George drank 2/3 of the juice in the filled bottle. The bottle and the
Marysya12 [62]
The remaining weight of the empty bottle is 0.5 because each third of the bottle weighs 2.5 pounds and of the remaining juice and the bottle was 3 pounds 2.5 subtracted from 3 is 0.5
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Given the straight libe MN = NP with M(12,-3) and N(-2,9), calculate the coordinates of P.​
    9·1 answer
  • How long would it take to pump approximately 750 L of water?
    8·1 answer
  • When h has the value of 5 calculate 6h +9
    5·1 answer
  • Dustin bought 9 pencils. Some of the pencils were green and cost $0.90 each. The remainder of the pencils were purple and cost $
    12·1 answer
  • Please help I think its 16 but not sure
    13·1 answer
  • Ok another one i managed to fit in one screenshot this time
    7·2 answers
  • 12 mm<br> 9 mm<br> What is the length of the hypotenuse?
    7·1 answer
  • Marcus gathered data on the average time it takes for students to get to school each morning. Of all the responses, 10 people sa
    5·1 answer
  • HELPPPPPP PLEASE ILL GIVE YOU BRANLIEST &amp; 10 PTS
    14·1 answer
  • What is the value of this expression?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!