Victoria's method is linear because the number of minutes increase by an equal number (15) every month.
Workings in the attachments below. The green line is the function that has been set up for Victoria. The lines that form a curved looking graph belong to the function that was set up for Zach.
To figure out the cost per cookie, divide $2.49 by 3. The cost per 1 cookie (column 1) would be .83 cents.
To figure out the cost of 20 cookies, multiply 20 x .83 cents. The answer is 20 cookies would cost $16.60
To figure out how many cookies would cost $145,25, divide $145.25 by .83 cents. The answer is 175 cookies would cost $145.25
Answer: 12.5
You start with the equations "2x +2y=38" and "6+x=y". By adding and subtracting in the second equation, you get "2x +2y=38" and "x-y=-6". When you multiply the second equation by 2, you get "2x-2y=-12."
subtracting the equations "2x +2y=38" and "2x-2y=-12" gets you to "4y=50", where you have to divide two sides by 4 and get "y=12.5"
It is 838
Step-by-step explanation: