1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elanso [62]
3 years ago
15

Please help. I gotta show my work to-​

Mathematics
1 answer:
valina [46]3 years ago
6 0

Answer:

Answer below.

Step-by-step explanation:

1. a + 19 | 10 + (a + 9) = a + 19

10 + 9 = 19

a + 19

_____________________________

2. (C + 2/3) + 1/2 = C + 7/6

2/3 = 4/6

1/2 = 3/6

4/6 + 3/6 = 7/6

C + 7/6

______________________________________

3. 5 (4n) = 20n

5 x 4n = 20n

You might be interested in
A bag of marbles consists of 14 blue marbles and 7 red marbles. If you reach into the bag and choose 2 marbles,
julsineya [31]

Answer:

chances are 10.5

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
What is the unit rate if the candy is $7.80 for 2 pounds?
shutvik [7]

Answer:

= 3.9 candy per pound

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

7.8 candy ÷ 2 pounds

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2

7.8 candy        ÷ 2

________

2 pounds ÷ 2

=  

3.9 candy

_______

1 pound

=  

3.9 candy

_______

pound

= 3.9 candy per pound

7 0
2 years ago
How many faces doe sthe following shape have?
galina1969 [7]
The shape consists of 5 faces. One on the front, one on the back, one on the left of the shape, the other on the right, and of course the one on the bottom :)
Hope it helped.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The price for 2 student tickets and 4 adult tickets to a play is $50. Adult tickets are $5 more than student tickets. write an t
VARVARA [1.3K]

Answer:

2x + 4y = $50

x = $5, and y = $10

Step-by-step explanation:

let the price of student's ticket be represented by $x, and that of adult by $y. So that:

2x + 4y = $50 ................  1

But, given that adult tickets are $5 more that student tickets.

i.e y = x + $5  .................  2

Substitute equation 2 into 1, to have;

2x + 4(x + $5) = $50

2x + 4x + $20 = $50

6x = $30

x = $5

From equation 2,

y = 5 + 5

  = $10

Therefore, the price of student tickets is $5 and adult tickets is $10.

4 0
3 years ago
When solving equation which is the best first step to begin to simplify the equation -2(x+3)=-10
LiRa [457]

Answer:

Step-by-step explanation:

Alright, lets get started.

The given equation is :

-2(x+3)=-10

If we divide the equation with -2 in both sides

\frac{-2(x+3)}{-2}=\frac{-10}{-2}

(x+3)=5

x+3=5

Subtract 3 in both sides

x+3-3=5-3

x=2

So, the first step of simplifying equation is divide equation with -2.  :  Answer

Hope it will help :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is a right angle degree
    13·1 answer
  • In 2007, the first iPhone was priced at $599. Today the iPhone 11 is priced at $999 . What is the percent change in the cost.
    5·1 answer
  • Which snows the decimals 43.6,41.92and 43.71 greatest to least?
    11·2 answers
  • Pls help it is due today
    13·2 answers
  • Plssss helppppp!!!!!!!!!
    8·2 answers
  • What are the coordinates of point X?<br> (1,3)<br> (3, -1)<br> (3,1)<br> (-1, -3)
    9·2 answers
  • Which equations will the number 2 make true?
    11·2 answers
  • I need help pls...ty :)
    11·1 answer
  • In the diagram below, A8 is parallel to CD. What is the value of y? Help me
    8·1 answer
  • Can someone PLEASE tell me the answer to this
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!