1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kipiarov [429]
3 years ago
10

PLEASE HELP ME WITH THIS IT WOULD MEAN A LOT

Mathematics
2 answers:
brilliants [131]3 years ago
6 0
The answer is for this question is A
RideAnS [48]3 years ago
4 0

Answer:

Pick A

Step-by-step explanation:

Step by step, hope this helps

You might be interested in
Translate this phrase into a mathematic expression: “A number less than 7”
horsena [70]

Answer:

7 - ?

Step-by-step explanation:

Write and expression like and you should have a right answer. Hope this helps and good luck :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
katen-ka-za [31]
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
4 0
3 years ago
The ABC Toy Company is creating two similar pieces for board game, as shown below. Find the value of y that makes the two pieces
Ira Lisetskai [31]
A shape that is similar to another shape will be enlarged by a scale factor. 
Each corresponding sides should give the same scale factor

Side GI corresponds to side JL
Side GH corresponds to side JK
Side HI corresponds to side KL

The correspond sides whose length are given is 
GH = 4 and JK = 8

Side JK is twice longer than GH

All the other sides of triangle JKL are twice longer than triangle GHI, so we want that the side JL to be twice of the sides GI

Side GI = 6
Side JL = 6 × 2 = 12

Answer: y = 12


8 0
3 years ago
On a hiking trip, Melissa notes that she hikes about 16 kilometers every 2.5 hours. If she continues at this rate, about how man
svp [43]

Answer:

so if she hike 12 km every 4 hours, how many km could she hike in 6 hours.

first u have to find the equation. 12 km=4hours

? =6hours

and then you have to multiply 12 km by 6 hours and divide the results by 4 which is 12×6÷4. the final answer will be 18 kilometers.

Step-by-step explanation:

Sorry if its wrong

5 0
3 years ago
4
sdas [7]

Answer:

y = 1/3x + 10/3

Step-by-step explanation:

Slope: 1/3

Point (-4,2)

b = 2 - (1/3)(-4) = 10/3

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Twelve more than the product of a number and four is fewer than 60.
    15·1 answer
  • What is an absolute value inequality that has 3 and -5 as solutions?
    12·2 answers
  • What is 15.9 divided by 3,912.99
    12·1 answer
  • What is the coefficients of x² in (2-3x) (x²-5)​
    15·2 answers
  • What is 0.72 as a simplified fraction?
    9·1 answer
  • The surface area of the top surface of the water in a circular swimming pool is about 206 square feet. Estimate the radius of th
    13·1 answer
  • Find the discrimanant and the number of real roots for this equation x^2+2x+8=0
    12·1 answer
  • SHOW WORK PLZ<br> 1/2(6x+5) = 3x+2.5
    5·1 answer
  • Another math question for you guys
    6·2 answers
  • Karen drives straight south on Interstate 405 from the Santa Monica Freeway interchange going 10 miles per hour faster than Meli
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!