Answer:
7 - ?
Step-by-step explanation:
Write and expression like and you should have a right answer. Hope this helps and good luck :)
Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
A shape that is similar to another shape will be enlarged by a scale factor.
Each corresponding sides should give the same scale factor
Side GI corresponds to side JL
Side GH corresponds to side JK
Side HI corresponds to side KL
The correspond sides whose length are given is
GH = 4 and JK = 8
Side JK is twice longer than GH
All the other sides of triangle JKL are twice longer than triangle GHI, so we want that the side JL to be twice of the sides GI
Side GI = 6
Side JL = 6 × 2 = 12
Answer: y = 12
Answer:
so if she hike 12 km every 4 hours, how many km could she hike in 6 hours.
first u have to find the equation. 12 km=4hours
? =6hours
and then you have to multiply 12 km by 6 hours and divide the results by 4 which is 12×6÷4. the final answer will be 18 kilometers.
Step-by-step explanation:
Sorry if its wrong
Answer:
y = 1/3x + 10/3
Step-by-step explanation:
Slope: 1/3
Point (-4,2)
b = 2 - (1/3)(-4) = 10/3