Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?
2 answers:
Answer:
$0.58
Step-by-step explanation:
There are 8 pencils per package. To find the value of each pencil, divide the cost by 8
4.64/8 = $0.58
Answer:
$0.58
Step-by-step explanation:
unit means one, or the rate or price of each pencil. so if the total was 4.64, youd divide 4.64 by 8, which comes out to $0.58 per pencil
You might be interested in
Answer:
x^6
Step-by-step explanation:
Answer:
(v+6)(v+1)
Step-by-step explanation:
You need to factor the equation.
Try plugging in the quadratic formula
Answer:
I think B is 1/5. I think C is 1/2.
Answer:
80°
Explanation:
All angles inside a triangle must add up to 180°
200,000 because the numbers in the middle are low