1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fiasKO [112]
2 years ago
12

Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?

Mathematics
2 answers:
ahrayia [7]2 years ago
8 0

Answer:

$0.58

Step-by-step explanation:

There are 8 pencils per package. To find the value of each pencil, divide the cost by 8

4.64/8 = $0.58

shusha [124]2 years ago
7 0

Answer:

$0.58

Step-by-step explanation:

unit means one, or the rate or price of each pencil. so if the total was 4.64, youd divide 4.64 by 8, which comes out to $0.58 per pencil

You might be interested in
What was her heart rate one half hour after beginning the workout
n200080 [17]

Answer:

You need to post a picture.

5 0
2 years ago
a company making washing machines works out that the probability of a new washing machine working perfectly is 0.972 what is the
andreyandreev [35.5K]

Answer:

0.028

Step-by-step explanation:

1 - P good = P faulty

1 - 0.972 = 0.028

4 0
3 years ago
Help please! the graph below​
Rom4ik [11]

Answer:

The constant of proportionality is basically just the slope, so the answer is 1/6.

Step-by-step explanation:

Count how many Y units it goes up to get the the black point  from (0,0) (the origin). You go up 1 unit to go 6 units to the right meaning the slope is 1/6.

That is the rise over run technique and there are many others, such as point slope form, and y2-y1 over x2-x1.

Hope this helps!

3 0
3 years ago
Fully simplify ( 3 x + y 4 ) 2
Ainat [17]

Answer:

2/4-5

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many edges does a square pyramid have?
Paul [167]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A hexadecimal number is a number written in the base 16 number system.â
    5·1 answer
  • 8 is what percent of 25
    7·2 answers
  • 6-11.5)<br> ?<br><br> What is the value of the expression 6 3/4 ( -11.5)
    12·1 answer
  • What is the volume of this oblique cone?
    10·2 answers
  • You want to lease a car. Dealership A has the car for $1500 down-payment and costs $200 per month. Dealership B has a $3000 down
    13·1 answer
  • Solve by factorising<br> x^{2} + 8x + 15 = 0
    9·2 answers
  • Find the unit rate. Kenny reads 58 page in 23 minute. how many pages Kenny reads per minute
    15·1 answer
  • ⣼⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⢻⣿⣿⢻⣿⣿⣿⣿⢻⣿⣿⢻⣿⣿⠀⠀⠀⠀
    14·2 answers
  • I need answer now please asap you will be marked as brainliest :D
    12·1 answer
  • Which could be the missing data item for the given set of data if the median of the complete data set is 50?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!