1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna11 [10]
3 years ago
7

3 + (-2) pls tell me answer and how to solve it

Mathematics
1 answer:
svet-max [94.6K]3 years ago
5 0

Answer:

3 + (-2)

= 3 - 2

= 1

hope this helps

You might be interested in
Which expression is equivalent to the given expression?
jasenka [17]

Answer:

C.) 2(x-3)(x-4)

Step-by-step explanation:

I think so

8 0
2 years ago
Natalie's family drank 0.9 of the 2.6 liters of the lemonade she made for a picnic. how much lemonade did her family drink? Show
rewona [7]

Answer:

There is 1.7 left

Step-by-step explanation:

2.6 - 0.9 = 1.7

5 0
2 years ago
Find the value of x. 55
Katena32 [7]

Answer:

90 - 55 = 35

its 35

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
We are going to sell Harlem Sweatshirts to raise money for
son4ous [18]

Answer:

32 sweatshirts

Step-by-step explanation:

profit per sweatshirt 28-13=$15

475/15=31.66667

3 0
3 years ago
What is 3x4 when it is divided by 4
Anna71 [15]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3*4/4

4/4 is equal to 1

3*1

3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Express the sum in the simplest form.
    5·1 answer
  • Only answer #5 <br><br><br>Please help me and thx and if u can answer #6 too if u can
    5·1 answer
  • Which measure of central tendency best describes this situation: the ages of students in an eighth-grade class?
    6·2 answers
  • Find the exact value of tan(pi/12) using the sum and difference formulas
    6·2 answers
  • Identify the expression for calculating the mean of a binomial distribution.
    7·1 answer
  • Write a word problem that can be solved by using 2x5÷5.
    15·1 answer
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • Iman and Mark went out for lunch. Part B: After adding a tip, the total lunch cost was $27.19. What percent tip did Iman and Mar
    13·1 answer
  • Maya counts 55 passengers on the bus. There were only 50 passengers on the bus. What is Maya's percent error?
    12·1 answer
  • Could you help me out?<br> -1 5/6 x 4 6/1<br> a -11/25<br> b -9<br> c 1<br> d -7 23/36
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!