1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alborosie
3 years ago
14

Janie walks 1 mile to get to a running track.she then runs at a speed of 3.5 miles per hour.Which linear models represents the t

otal distance she ran and walked, d, as a function of t, the time she runs,in hours?
Mathematics
1 answer:
MrMuchimi3 years ago
3 0

Answer:

d = 3.5t + 1

Step-by-step explanation:

The linear function would have to multiply the speed she runs at the track by the number of hours that she spent running. Then it should add this amount to the 1 mile that she walked to get to the track. If we use the variable d as the total distance that she ran and walked, and the variable t to represent time then we would create the following linear function/model.

d = 3.5t + 1

You might be interested in
2n-5(n+5)=8n+3(1-5n) what does n equal to
Alenkinab [10]
Reorder the terms: 2n + -5(5 + n) = 8n + 3(1 + -5n) 2n + (5 * -5 + n * -5) = 8n + 3(1 + -5n) 2n + (-25 + -5n) = 8n + 3(1 + -5n) Reorder the terms: -25 + 2n + -5n = 8n + 3(1 + -5n) Combine like terms: 2n + -5n = -3n -25 + -3n = 8n + 3(1 + -5n) -25 + -3n = 8n + (1 * 3 + -5n * 3) -25 + -3n = 8n + (3 + -15n) Reorder the terms: -25 + -3n = 3 + 8n + -15n Combine like terms: 8n + -15n = -7n -25 + -3n = 3 + -7n Solving -25 + -3n = 3 + -7n Solving for variable 'n'. Move all terms containing n to the left, all other terms to the right. Add '7n' to each side of the equation. -25 + -3n + 7n = 3 + -7n + 7n Combine like terms: -3n + 7n = 4n -25 + 4n = 3 + -7n + 7n Combine like terms: -7n + 7n = 0 -25 + 4n = 3 + 0 -25 + 4n = 3 Add '25' to each side of the equation. -25 + 25 + 4n = 3 + 25 Combine like terms: -25 + 25 = 0 0 + 4n = 3 + 25 4n = 3 + 25 Combine like terms: 3 + 25 = 28 4n = 28 Divide each side by '4'. n = 7 Simplifying n = 7
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express 15.68 trillion in scientific notation.
hram777 [196]

Answer: one billion 1,000,000,000 1 x 109

ten billion 10,000,000,000 1 x 1010

one hundred billion 100,000,000,000 1 x 1011

one trillion 1,000,000,000,000 1 x 1012

Step-by-step explanation:

So sorry if this did not help!

5 0
3 years ago
A tax cut ________ aggregate demand and ________. A. decreases; shifts the AD curve leftward B. decreases; shifts the AD curve r
aksik [14]

Answer:

E. increases; shifts the AD curve rightward

Step-by-step explanation:

Tax cut means lower tax income tax rates, that mean individuals will have more of their income, that is more money to spend leading to increase in aggregate demand. This will lead to a rise (increase) in the aggregate demand curve which implies rightward movement.

5 0
3 years ago
WILL GIVE THE BRAINLIEST. PLEASE HELP.
stiks02 [169]

Answer:

300 miles.

Step-by-step explanation:

Distance = Rate * Time

We know the rate, 80 miles per hour.

We know the time, 3.75 hours.

As these use the same time unit, hours, we don't need to change any values.

We can just put these values into the formula:

d=r*t

d=80*3.75=300

Answer: 300 miles.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
I don’t understand number 5
yarga [219]
Multiply what’s on the outside to the inside, the variable is always a lower case letter such as x,
4 0
3 years ago
Other questions:
  • HELPPP LAST QUESTION!!!!! WILL UPVOTE
    10·1 answer
  • An isosceles trapezoid has base angles of 45° and bases of lengths 8 and 14. The area of the trapezoid is
    9·1 answer
  • Please show steps. explantion would be good too
    6·2 answers
  • Solve the following 2(x+3)=x-4
    14·2 answers
  • Please help with this too​
    6·1 answer
  • A house on the market was valued at $278,000. After several years, the value decreased by 9% By how much did the house's value d
    11·2 answers
  • Calculate the area of the above irregular object​
    13·1 answer
  • I need help A S A P!
    6·1 answer
  • The local Deli is selling 1.5 bags of ice for $9.75. What is the unit price?
    10·1 answer
  • The numbers 1 through 25 are written on 25 cards with onenumber on each card. Sara picks one of the 25 cards at random.What is t
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!