1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tju [1.3M]
2 years ago
12

Determining Which Measure

Mathematics
1 answer:
Illusion [34]2 years ago
4 0

Answer:

VOLUME:

amount of confetti stuffed in a tube

amount of soup in a can

amount of dirt in a flower pot

SURFACE AREA:

amount of paper to cover a can

amount of paint for outside of tube

amount of cardboard to make a tube

Step-by-step explanation:

You might be interested in
At Westside Middle School, 10 percent, or 140 students, participate in soccer. How many students are in the school? Check all th
Alexeev081 [22]

Answer:

140 + 10 = 150, so 150 + 140 = 290 students. There are 140 + 10 = 150 students at Westside Middle School.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Thirty coins,all dimes and nickels,are worth $2.60. How many nickels are there?
quester [9]

Answer: 12 nickels

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Hello I really need help with this
Harman [31]

Answer:

<u>7</u>

Step-by-step explanation:

The sides are in proportion.

  • \frac{AC}{DF} = \frac{AB}{DE}
  • 35/? = 20/4
  • 35/? = 5
  • ? = 35/5
  • ? = <u>7</u>
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
According to a​ study, 68​% of all males between the ages of 18 and 24 live at home. ​ (Unmarried college students living in a d
Marat540 [252]

Answer:

a) P(X≥143​)=0

b) This contradicts the study as getting a sample with this proportion is almost impossible (if the proportion of 68% is true).

Step-by-step explanation:

If we use the normal approximation to the binomial distribution we have the following parameters (mean and standard deviation):

\mu=np=0.68*206=140.1\\\\ \sigma=\sqrt{np(1-p)}=\sqrt{206*0.68*0.32}=\sqrt{44.8256}=6.7

Then, we can calculate the probability of X being equal or more than 143 using the z-score:

z=\dfrac{X-\mu}{\sigma/\sqrt{n}}=\dfrac{143-140.1}{6.7/\sqrt{206}}=\dfrac{2.9}{0.4668}=6.2124\\\\\\P(x\geq143)=P(z>6.2124)=0

This contradicts the study as getting a sample with this proportion is almost impossible (if the proportion of 68% is true).

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help! Giving brainliest.
    5·2 answers
  • Given that f(x) = x2+ 2x + 3 and g(x) = quantity of x plus four, over three , solve for f(g(x)) when x = 2.
    5·1 answer
  • Phân tích thành thừa số <br>a) 2√46 + √69<br>b) x√x - y√y<br>c) x-2+√x^2-4
    6·1 answer
  • A/-2-5=0<br> A=-10;a=0;a=10
    13·1 answer
  • The equation of a line is 4x+y=13 solve the equation for y
    12·1 answer
  • Question 12: Angle M and Angle P are what type of angles?
    10·1 answer
  • What is the value of the power a if 5a = 1/125
    11·2 answers
  • Which equation gives the volume of the sphere? V = two-thirds (27 pi) V = four-thirds (27) V = two-thirds (27) V = four-third (2
    15·1 answer
  • Match the descriptions as primary or secondary data
    11·1 answer
  • The Pine Scrub Rail Trail is 126 miles long. If the Willy-Nilly Bike Club rides 18 miles per day, how many days will it take the
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!